eReport.sk
Zrážka dvoch vlakov v Grécku
Na snímke žeriav, hasiči a záchranári na miesta zrážky nákladného a osobného vlaku v blízkosti mesta Larisa na severe Grécka 1. marca 2023. Foto: tasr/ap

Protest v Grécku: Odborári organizujú celodenný štrajk, nebudú fungovať ani letiská! Reagujú na vlakovú tragédiu

Grécki odborári organizujú vo štvrtok 24-hodinový štrajk, ktorý vyhlásili po februárovej tragickej zrážke vlakov s 57 obeťami na životoch. Očakáva sa, že v priebehu štvrtka bude ochromená letecká doprava a nebudú premávať trajekty na grécke ostrovy, informuje agentúra AP.

Štrajk vyhlásili hlavné grécke odborové organizácie, ktoré združujú zamestnancov súkromného aj verejného sektora. Zrejme sa doň zapoja aj pracovníci riadenia letovej prevádzky, takže sa predpokladá, že v priebehu dňa nebudú grécke letiská vybavovať žiadne prichádzajúce ani odchádzajúce lety.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prázdna stanica Saint Lazare v Paríži v utorok 7. marca 2023. Vo Francúzsku sa v utorok očakávajú rozsiahle výpadky leteckej aj vlakovej dopravy, a to pre nové ohlásené štrajky zamestnancov dopravného sektora namierené proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy.
  2. Univerzitní študenti skandujú počas protestného zhromaždenia pred sídlom železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach 3. marca 2023.
  3. Zrážka vlakov pri meste Larisa na severe Grécka 28. 2: 2023

Výpadky verejných služieb

V najväčších mestách Grécku sa vo štvrtok budú opäť konať masové protesty, ktoré sa opakovane konali po nešťastí z 28. februára. Očakávajú sa aj výpadky vo fungovaní verejných služieb.

Mnoho Grékov je presvedčených, že k tragédii prispelo dlhoročné zanedbávanie železničnej dopravy zo strany vlády a preto žiadajú odstúpenie premiéra Kyriakosa Mitsotakisa. Verejnosť rozhnevala aj skutočnosť, že sa premiér Mitsotakis snažil zvaliť zodpovednosť na neskúseného prednostu stanice, ktorý vlaky zrejme omylom pustil na rovnakú koľaj.

Zlyhania v tejto súvislosti priznala aj samotná vláda. Na trati, kde došlo k nehode, sa totiž celé roky odkladala inštalácia bezpečnostných zariadení. Z funkcie po nehode odstúpil minister dopravy Kostas Karamanlis.

Separátne vyšetrovanie hospodárenia

Osobný a nákladný vlak sa čelne zrazili v posledný februárový deň na najvyťaženejšej železničnej trati medzi Aténami a Solúnom. Prevádzku na nej odvtedy stále neobnovili. Viacero zranených je stále v nemocnici a jeden je ešte v ohrození života.

Prednostovi, ktorý vlaky pustil na rovnakú koľaj, hrozí doživotné väzenie. Grécka prokuratúra obvinila aj ďalších troch pracovníkov železníc, ktorým v prípade dokázania viny tiež hrozí doživotie.

Grécky premiér sa pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami snaží zmierniť hnev verejnosti opakovanými ospravedlneniami a prísľubmi transparentného vyšetrenia tragédie. Závery vyšetrovacej správy by mali byť známe približne o mesiac. Okrem otvorili Ďalšie vyšetrovanie, ktoré preskúma podozrenia zo zlého hospodárenia s prostriedkami gréckych železníc v priebehu posledných 15 rokov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Protest v Grécku: Odborári organizujú celodenný štrajk, nebudú fungovať ani letiská! Reagujú na vlakovú tragédiu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti