eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Prokurátor vzal späť sťažnosť v prípade Jána Kalavského

AKTUALIZOVANÉ – Dozorujúci prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky vzal späť sťažnosť voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III, ktorý nezobral bývalého šéfa operatívcov Jána Kalavského v nedeľu (23. 5.) do väzby. Informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan. Ján Kalavský je spoluobvinený spoločne s bývalým riaditeľom Národnej kriminálnej agentúry Branislavom Zurianom.

„Dozorujúci prokurátor GP SR po preskúmaní vyšetrovacieho spisu v trestnej veci obvineného Mgr. J. K. trestne stíhaného uznesením vyšetrovateľa Ministerstva vnútra SR, úradu inšpekčnej služby, za skutky právne kvalifikované ako pokračovací prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa vzal späť sťažnosť podanú proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie OS Bratislava III, ktorým rozhodol o nevzatí obvineného do väzby,” konkretizoval Skladan.

Nespĺňali atribúty

 „Už zo samotného rozhodnutia sudcu pre prípravné konanie vyplývalo, že uznesenie o vznesení obvinenia nespĺňa atribúty materiálneho predpokladu väzby. Nakoniec aj samotné rozhodnutie o tom, že nebol vzatý môj klient do väzby, vyplýva z odôvodnenia uznesenia sudcu pre prípravné konanie, prečo tam nevzhliadol tieto dôvody väzby. Následne dnes som dostala informáciu, že sťažnosť bola vzatá späť, takže, samozrejme, vítam toto rozhodnutie,” zareagovala obhajkyňa Jána K. Eva Mišíková.

Ako ďalej zdôraznila advokátka, stotožnila sa aj s rozhodnutím sudcu pre prípravné konanie na základe prebiehajúceho výsluchu a na základe podkladov, ktoré boli predložené na rozhodovanie o vzatí do väzby.

Obvinenia odmieta

O sťažnosti prokurátora mal pôvodne rozhodovať Krajský súd v Bratislave v piatok (28. 5.). Ján Kalavský všetky obvinenia odmieta a označuje ich podľa mediálnych informácií za komplot. K stavu veci vyšetrovania voči Branislavovi Zurianovi sa ani inšpekcia MV SR, ani GP SR stále zatiaľ nevyjadruje.

V pondelok (24. 5.) generálny prokurátor SR Maroš Žilinka rozhodol, že z dôvodu vylúčenia akýchkoľvek pochybností o objektívnosti alebo účelovosti trestných konaní vedených voči dvojici bude ďalší výkon dozoru nad zákonnosťou v prípravnom konaní v oboch trestných veciach vykonávať priamo prokurátor GP SR.

Prokurátor GP SR v rámci výkonu dozoru preskúma zákonnosť a odôvodnenosť vznesenia obvinenia u oboch obvinených. Zároveň preskúma aj zákonnosť, primeranosť a proporcionalitu postupu policajných orgánov pri domovej prehliadke vykonanej u obvineného Branislava Zuriana v piatok 21. mája. Branislav Z. sa vtedy nachádzal v zahraničí. Vypovedať mal na polícii v Bratislave až v pondelok.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prokurátor vzal späť sťažnosť v prípade Jána Kalavského

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti