eReport.sk
Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
Jeffrey D. Sachs, Zdroj: jeffsachs.org

Prof. J. Sachs: Zmena nepríde z USA, musí prísť z Európy. Dedolarizácia pôjde rýchlo


Záujem Európy spočíva podľa Sachsa v dohode o ukončení vojny na Ukrajine, obnovení hospodárskych väzieb s Ruskom, ukončení rusofóbie a v nezávislom a zdravom vzťahu medzi EÚ a Čínou.

Talianske l’AntiDiplomatico prinieslo rozhovor s riaditeľom Centra pre udržateľný rozvoj na Kolumbijskej univerzite a predsedom Riešení udržateľného rozvoja pri OSN, profesorom Jeffreyom Sachsom.

Protektorát Washingtonu

L’AntiDiplomatico často prináša vyjadrenia J. Sachsa. Považujú ho za najdôležitejší referenčný bod, ktorého je potrebné sledovať v týchto búrlivých časoch, v ktorých sa nachádzame. Pôvod zla podľa portálu spočíva v nemorálnych neokonzervatívnych politikách (pozn. agresívna a militantná zahraničná politika), ktoré sa od 90. rokov v USA stali zákonom a cez NATO aj v Európe. A práve to dokáže najpresnejšie vysvetliť profesor Sachs. „Európa sa vzdala svojej vlastnej bezpečnosti a autonómie (a hospodárskeho blahobytu) tým, že išla v súlade s USA“, tvrdí profesor.

Konflikt na Ukrajine po puči na Majdane slúžil na to, aby sa krajiny európskeho kontinentu stali plnohodnotnými protektorátmi Washingtonu. Prerušili sa všetky hospodárske a obchodné väzby s Moskvou, ktorá bola najdôležitejším zdrojom možnej nezávislosti a sebaurčenia. Teroristické činy na plynovodoch Nord Stream, najväčší útok na logistickú infraštruktúru Európy od konca druhej svetovej vojny, priniesli bod bez návratu, píše l’AntiDiplomatico.

Ale túžba neokonov nie je nasýtená a udržiavanie jednostrannej moci nad svetom, ktorý sa stáva viac multipolárnym, vedie ku konečnej eskalácii. Toho sme svedkami nielen na Ukrajine, ale aj na Blízkom východe a v novom útoku na suverenitu Venezuely.

ROZHOVOR

Kríza na Blízkom východe

Profesor, musíme začať krízou na Blízkom východe. Za menej ako 24 hodín Izrael vykonal dva teroristické útoky mimo Palestíny. Najprv v Bejrúte, kde jeho rakety zasiahli obytnú budovu. Potom v Teheráne, kde bol Ismail Haniyeh, predseda politbyra Hamásu, zabitý raketou v dome, kde sa nachádzal po účasti na inauguračnej ceremónii nového iránskeho prezidenta Pezeshkiana. Akú úlohu podľa vás zohral Washington v týchto operáciách? A sme o krok bližšie k obávanej eskalácii?

Aj keď nepoznáme vnútorné detaily, niet pochýb, že CIA a Mossad sú v neustálom kontakte a tesnej koordinácii. Ihneď po izraelskej vražde Haniyeha vyhlásil americký minister obrany Lloyd Austin, že USA „budú pomáhať brániť Izrael.“ To sa zdalo byť úzko koordinované. Netanyahu chce širšiu vojnu a USA sa zdajú byť neschopné ju zastaviť. Biden je prakticky mimo dohľadu a možno nie je úplne funkčný. Lobisti za Izrael prevažujú. A neexistujú takmer žiadne ďalšie politické alebo praktické brzdy na extrémistické správanie Izraela alebo americkú podporu izraelskému extrémizmu. Samozrejme, širšia vojna by mohla byť úplne devastujúca pre Izrael, ak nie pre svet, ak sa eskaluje, čo je úplne možné. Tieto chvíle sú veľmi nebezpečné.

Tento týždeň, po veľmi úspešnej dohode medzi Iránom a Saudskou Arábiou, priniesla čínska diplomacia palestínskym frakciám silnejšiu povojnovú Palestínu. Sú tieto dva útoky aj výzvou pre úlohu Pekingu v oblasti?

Čína úspešne hrá dlhú hru, založenú na budovaní hlbokých diplomatických väzieb po celom svete namiesto priameho zapojenia Číny do vojenských konfliktov. Čínska diplomacia je pôsobivá a môže významne prispieť k mieru a multilateralizmu v nadchádzajúcich rokoch.

Ako USA destabilizovali svet

Profesor, vo svojich článkoch často pripomínate, že sme nikdy neboli tak blízko polnoci podľa Doomsday Clock (Hodiniek súdneho dňa) Bulletin of Atomic Scientists. Ako veľmi ste znepokojený a čo by sa z tohto pohľadu mohlo zmeniť s nadchádzajúcimi americkými voľbami?

Mali sme päť prezidentov po sebe (Clinton, Bush, Obama, Trump, Biden), ktorí nás každý priblížili k jadrovej vojne. USA hlboko podkopali architektúru jadrového zbrojenia mnohými spôsobmi. Zrušením Zmluvy o protiraketovej obrane (ABM). Umiestnením systémov Aegis v Poľsku a Rumunsku. Nekontrolovateľným rozširovaním NATO na východ, s úmyslami pre Ukrajinu a Gruzínsko. Zrušením Zmluvy o jadrových raketách stredného a krátkeho doletu (INF). Zrušením JCPOA. Zaväzovaním sa k novým stredne-doletovým raketám v Nemecku, niektoré s potenciálnym jadrovým nákladom. Ozbrojovaním Taiwanu proti námietkam Číny. A mnohými americkými vojnami a operáciami na zmenu režimu.

To všetko nás priviedlo k „90 sekundám do polnoci.“ Voľby v novembri to nezmenia. Čo je potrebné, je fundamentálna premena amerického pohľadu na svet. A to z pohľadu založeného na iluzórnej túžbe po hegemónii (jednopólovosti) na pohľad založený na mierovej koexistencii medzi hlavnými mocnosťami.

Európa ako poskok USA

Vo svojich prácach profesor zdôrazňujete, ako je americká zahraničná politika zajatcom beligerentných cieľov „neokonov“, ktorí prevzali aj Európu cez NATO. Puč na Ukrajine a útok na Rusko, podľa ich vízie, slúžili na to, aby sa európske krajiny stali protektorátmi USA tým, že prerušili všetky väzby s Moskvou. Aké sú podľa vás ďalšie kroky, ktoré plánujú pre Európu?

Európa sa vzdala svojej vlastnej bezpečnosti a autonómie (a hospodárskeho blahobytu) tým, že súhlasila s rozšírením NATO na Ukrajinu a Gruzínsko (napriek vážnym rezerváciám európskych lídrov na summite NATO v Bukurešti v roku 2008). Zrušením Minsk II napriek normandskému procesu (v rámci ktorého mali Francúzsko a Nemecko byť garantom Minsk II). Súhlasom s Amerikou podporovaným prevratom ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča vo februári 2014. A to napriek dohode s Janukovyčom o skorých voľbách na Ukrajine v roku 2014. A zlyhaním podporiť vyrokované ukončenie konfliktu na Ukrajine v apríli 2022, keď bol na stole návrh dohody medzi Ruskom a Ukrajinou (ktorý bol odmietnutý USA a Spojeným kráľovstvom).

Inými slovami, Európa sa vzdala svojej vlastnej zahraničnej politiky, dokonca umožnila Amerikou riadené zničenie Nord Stream 2 bez jedného slova. To nechalo Európu oslabenú, zraniteľnú a paralyzovanú, s Bruselom a kľúčovými hlavnými mestami v Európe jednoducho nasledujúcimi pokyny Washingtonu. Zmena nepríde z USA. Zmena musí prísť z Európy. Záujem Európy spočíva v dohode o ukončení vojny na Ukrajine, obnovení hospodárskych väzieb s Ruskom, ukončení extrémistického strašenia a rusofóbie a v nezávislom a zdravom vzťahu medzi EÚ a Čínou. To všetko je možné, nie zo strany USA, ale samotnej Európy.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Čaputovej priorita Ukrajina?
  2. Premiér Robert Fico (Smer-SD)
  3. Poľský prezident Andrzej Duda
  4. Prosí o vojenskú pomoc

Čo si myslíte, že by mohol byť faktor, ktorý by presvedčil hlboký štát (Deep State) v USA, aby sa vzdal jednostranných imperialistických cieľov a súhlasil s účasťou na nových multipolárnych podmienkach planéty?

Realita. 30-ročná neokonzervatívna túžba po jednopólovosti bola katastrofou pre USA vojensky, diplomaticky, ekonomicky, finančne, sociálne a z hľadiska národnej bezpečnosti USA. Skôr než jediné politické udalosti, USA potrebujú prehodnotenie na základe lekcií minulých 30 rokov a súčasnej reality v USA a na globálnej úrovni.

Eurázia, Hodvábna cesta a BRICS

Profesor, dobre poznáte Čínu a ste poradcom pre Novú hodvábnu cestu. Taliansko bolo jedinou krajinou G7, ktorá sa k nej pridala, ale na príkaz Washingtonu súčasná vláda memorandum neobnovila. Predsedníčka vlády Meloni sa v posledných dňoch pokúsila zachrániť vzťahy. Aké by boli ekonomické dôsledky pre Taliansko v prípade zastavenie hospodárskych vzťahov s Pekingom, ako by si to želali USA a mediálne korporácie?

Európa a Čína sú prirodzenými ekonomickými partnermi v obchode, technológiách a budovaní infraštruktúry Eurázie. Hodvábna cesta je nakoniec rímsko-čínska inovácia spred 2 000 rokov, ako sa opakovane zdôrazňovalo na nedávnej návšteve premiérky Meloni. Táto 2 000-ročná história nie je len reč a nostalgia po Marcovi Polovi, je to realita spoločného života dvoch veľkých civilizácií na najväčšom súvislom pevninskom pásme sveta.

Profesor, 10 krajín BRICS sa v októbri stretnú v Kazani a budú diskutovať o novej alternatívnej mene k doláru pre bilaterálny obchod. Je dedolarizácia neodvratný proces? A ako na to zareagujú Spojené štáty?

Substantívna dedolarizácia sa podľa môjho názoru bude diať rýchlo, v priebehu nasledujúcich 10 rokov, z troch dôvodov. Po prvé, technologické zmeny povedú k novým platobným systémom (napr. digitálne meny centrálnych bánk). Tie znížia úlohu na doláre založeného bankovníctva (založeného na platobných systémoch SWIFT). Po druhé, podiel USA na svetovej ekonomike bude naďalej klesať. Po tretie, neustále zneužívanie hospodárskych sankcií zo strany USA (a Európy) bude nútiť BRICS a ďalšie krajiny mimo americkej aliancie používať alternatívne platobné mechanizmy. USA a EÚ ukradnutie ruských aktív (a podobné konfiškácie zo strany USA aktív Venezuely, Afganistanu, Iraku, Iránu, Líbye a Severnej Kórei) dramaticky a pochopiteľne urýchlia vývoj ne-dolárových platobných mechanizmov. Európa je hlboko nerozumná, že sa zapája do zhabania ruských aktív. Je to čin, ktorý je zjavne proti medzinárodnému právu a fungovaniu svetových menových a finančných systémov.

Profesor, na záver, akú by ste dali prvú ekonomickú radu talianskej vláde?

Urobte mier, robte obchod a žite podľa talianskej tradície a reputácie ako jednej z najväčších kultúr a najkrajších a najkreatívnejších miest na svete. Všetky cesty vedú do Ríma, len nie vo vojne. Taliansko je miesto, ktoré si má užívať v pokoji.

Zdroj: l’AntiDiplomatico

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prof. J. Sachs: Zmena nepríde z USA, musí prísť z Európy. Dedolarizácia pôjde rýchlo

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne