eReport.sk
počasie
Ilustračné foto: tasr

Pripravte sa, o pár hodín príde sneženie a silná víchrica. SHMÚ vydal viaceré výstrahy

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na silný vietor nielen na horách, na sneženie i tvorbu snehových jazykov a závejov. Na piatok (28. 1.) vydal viaceré výstrahy prvého i druhého stupňa pre väčšinu Slovenska.

„V piatok očakávame západný až severozápadný vietor, ktorý bude fúkať priemernou rýchlosťou do 35na juhozápade a v Popradskej kotline až do 55 km/hNárazy vetra v spomínaných regiónoch dosiahnu rýchlosť okolo 70 km/h. Slabší vietor bude spočiatku na východe územia, ale ani neskôr tam väčšinou (s výnimkou Spiša) nebude tak veterno ako na juhozápade. Na horách nad pásmom lesa sa pripravte na búrlivý vietor až silnú víchricu. Na tento deň už máme v platnosti aj výstrahy pred vetrom, ale na severe aj pred snežením a snehovými jazykmi, či závejmi,“ píše SHMÚ na svojej stránke.

Výstraha druhého stupňa pred silným vetrom na horách platí pre okresy Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín. Podľa SHMÚ môže vietor v týchto oblastiach v lokalitách nad 1800 metrov nad morom dosiahnuť miestami rýchlosť v nárazoch 135 až 160 kilometrov za hodinu.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách platí pre väčšinu Žilinského a Trenčianskeho kraja, ale aj pre niektoré okresy Banskobystrického a Nitrianskeho kraja.

So silným vetrom treba rátať aj v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Platí pre ne výstraha prvého stupňa.

So snežením treba počítať najmä na severe Slovenska. Výstraha prvého stupňa platí pre Žilinský kraj a niektoré okresy Prešovského kraja. Spadnúť tam môže až 20 centimetrov nového snehu. Najmä v týchto lokalitách treba rátať aj s tvorbou snehových jazykov a závejov.

Zdroj: ph, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pripravte sa, o pár hodín príde sneženie a silná víchrica. SHMÚ vydal viaceré výstrahy

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti