Rudolf Huliak zhrnul pre eReport svoje priority pre rok 2024. Chce sa vysporiadať s medveďom hnedým, naštartovať potravinovú sebestačnosť Slovenska a zjednodušiť legislatívu pre procesy, ktoré sa týkajú ľudí žijúcich na vidieku. Poslanec NRSR by chcel urobiť také zmeny, aby sa už nemuseli nahlasovať ošípané, či každá sliepka.
Priority R. Huliaka pre rok 2024
Rudolf Huliak zhrnul pre redaktora eReportu, Dominika Papalu, svoje priority pre rok 2024; jednak z pozície poslanca Národnej rady, jednak z pozície predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Priority R. Huliaka každopádne vychádzajú z Programového vyhlásenia vlády. V prvom rade mieni vyriešiť problém medveďa hnedého. Upozorňuje, že jeho populácia sa medzitým opäť zväčšila.
Ďalšou vecou, ktorá ho trápi, je legislatíva týkajúca sa výrubu stromov. Toto úzko súvisí s medveďom a jeho pohybom v obci. Proces chce pre vidiek zjednodušiť. Avizuje zmenu vyhlášky na výruby, aby sa vyčistili extravilány obcí. To povedie k zjednodušeniu a zrýchleniu konanie pre výrub stromov pre občanov.
Pomoc poľnohospodárom
Huliak vidí ako prioritu aj pomoc poľnohospodárom. Podľa poslanca a starostu by peniaze mali ísť priamo do rúk poľnohospodárov, ktorí môžu konať a reálne prírodu chrániť. Uviedol príklad, ako to vyzerať nemá – opäť sa mu dostal do rúk projekt, pri ktorom mali milióny končiť v rukách tretieho sektora. Ide o projekt ochrany motýľov za celkovo 5,4 milióna eur. R. Huliak je presvedčený, že motýľa nevie ochrániť nikto lepšie, ako poľnohospodár.
„Tvorcovia ochrany prírody sú obyvatelia vidieka, poľnohospodári, lesníci, včelári, rybári. Všetci, ktorí sa podieľajú na krajinotvorbe – tam sa budem snažiť tie peniaze nasmerovať,“ hovorí predseda výboru. „Poberateľom konečných výhod musí byť slovenský vidiek,“ dodáva. Predtým, žiaľ, končili mnohé zo zdrojov pre ochranu prírody na mzdách zamestnancov mimovládok.
Spolupráca ministerstiev pôdohospodárstva a životného prostredia
Rudolf Huliak sa teší, že končene sa naštartovala aj spolupráca dvoch rezortov tak, ako to má vyzerať. Ide o životné prostredie a pôdohospodárstvo. „Som veľmi rád že tieto dve ministerstvá, poľnohospodárstva a životného prostredia, spravujú dvaja chlapi, ktorí vedia, kde je sever, vedia sa rozprávať. Teším sa, že teraz končene začnú fungovať súčinne …Tie rezorty sú bezprostredne prepojené,“ dodal predseda výboru a starosta Očovej.
Zmeny chce Huliak zaviesť aj v legislatíve týkajúcej sa chovateľstva na vidieku. Želá si také legislatívne zmeny, aby nebolo treba hlásiť každú jednu ošípanú či zajaca. Chce vyhláškou upraviť, aby nebolo nutné nahlasovať napríklad do 30 sliepok, králikov a podobne. Takto chce umožniť ľuďom na vidieku chovať a aj efektívnejšie prípadne aj predávať z dvora. Hovorí, že to nemôže vyzerať tak, že ľudia, ktorí ráno vstávajú a starajú sa o statok, sú administratívni pracovníci.
Poslednou z vecí, ktoré sú prioritou Rudolfa Huliaka, je dostať našu krajinu do potravinovej sebestačnosti. Potravinová sebestačnosť je pre ľudí na vidieku nutnosť, pretože bez dopestovania a dochovania by sa mnohí nedokázali uživiť, upozornil. Tu sú podľa Huliaka problémom hlavne nízke dotácie pre našich poľnohospodárov. Upozornil, že je za mnohé z tohto zodpovedný práve Igor Matovič, ktorý bol ešte v roku 2020 rokovať v Bruseli. Pre našich poľnohospodárov tam nevyjednal vôbec nič.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Huliak: Nie mimovládny sektor, ale obyvatelia vidieka sú tvorcami ochrany prírody. Tam musia ísť peniaze.