eReport.sk
foto: archív

Prináša zaočkovanosť väčšiu slobodu? V tomto okrese to možno čoskoro ocenia!

Kompetentní sľubovali, že so zaočkovanosťou príde aj väčšia sloboda. Okresy sa zafarbujú stále do tmavších a tmavších farieb a tak je na mieste vytiahnuť žolíkov. Analytici z platformy Dáta bez pátosu sa pozreli podrobnejšie na jednotlivé okresy. A jednému prinášajú nádej.

Najlepšie je na tom so zaočkovanosťou Bratislava, ktorá má už dvoch žolíkov a nebude horšie ako červená. Po jednom žolíku má aj Senec, Pezinok, Dunajská Streda, Komárno, Šaľa, Galanta, Trnava. So zvyšujúcou sa zaočkovanosťou v každom okrese prichádza aj šanca na lepšie zafarbenie. Žolíky sa podľa COVID automatu rozdávajú mestám, ktoré splnili podmienky – prvou je aspoň 65-percentná zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov a druhou je zaočkovanosť tej istej skupiny na hodnote 75 percent.

„Ale máme aj prírastky = krajské mestá: Prešov, Žilina, Trenčín. A Skalica, Dolný Kubín a Sabinov majú 64,9%. Nitra má 64% a reálne môže o žolíku uvažovať po Dušičkách,” prinášajú odborníci pozitívne správy. Z Krajských miest sú na tom horšie a žiadneho žolíka (aspoň 65% zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov) nemajú: Nitra, Banská Bystrica a Košice. Najmenej zaočkované Košice majú nemocnice plné na úroveň 121 pacientov. V maxime II. vlny mali cez 400.

„Sabinov môže byť prvým ČIERNYM OKRESOM, ktorý sa z čiernej vďaka žolíku dostane do bordovej. Pozajtra držíme palce a prihovárame sa za “odmenu” pre Sabinov!,” prosia analytici za zmiernenie opatrení.

Prinášajú aj ďalšie štatistiky – v čiernych okresoch žije spolu 540 tisíc obyvateľov (10%) Slovenska. V okresoch, ktoré majú aspoň 1 žolíka žije 1,7 milióna obyvateľov, čo predstavuje 31% Slovenska.

– Foto: korona.gov.sk

Pri tretej vlne nie je ani tak dôležité sledovať počet nakazených, ale skôr trend ako sa plnia nemocnice v jednotlivých regiónoch. Aj na to sa pozreli odborníci z platformy Dáta bez pátosu. „Východ má mnoho malých nemocníc takmer na maxime z II. vlny. Vďaka riadeniu zdravotníckych a nemocničných kapacít nedochádza k zahlteniu nemocníc, aj keď stavy sú niekde vysoké. Krajské nemocnice majú zaplnenie kapacít relatívne nízke – 30 okresov s kapacitami 2700 pacientov (maximum z II. vlny) má spolu len 310 pacientov. Zaplnenie je 12%,” prinášajú podrobné dáta.

Delta sa presúva postupne z Prešovského, Košického a Žilinského kraja smerom na juhozápad. Ale Bratislava, Nitra a Trnava sú kraje s minimálnym počtom pacientov. „Takto pred rokom sme mali spolu 1400 pacientov = o 320 viac,” porovnávajú s druhou vlnou.

– Foto: FB/databezpatosu

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prináša zaočkovanosť väčšiu slobodu? V tomto okrese to možno čoskoro ocenia!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport