eReport.sk
Viktor Orbán mieri na zasadnutie maďarskej vlády v sobotu 17. septembra.
Viktor Orbán mieri na zasadnutie maďarskej vlády v Budapešti počas soboty 17. septembra. Foto: fb/orbanviktor

Orbán v Kyjeve Zelenskému: Vyzývam na rýchle prímerie!


Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok počas návštevy Kyjeva vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážil dosiahnutie rýchleho prímeria vo vojne s Ruskom s cieľom možného urýchlenia mierových rokovaní. Zelenskyj zopakoval, že Ukrajina potrebuje spravodlivý mier.

Prímerie

Orbán v utorok dopoludnia pricestoval do Kyjeva na vopred neohlásenú návštevu, ktorá sa koná deň po tom, ako Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie. Ide o prvú cestu maďarského premiéra na Ukrajinu od začiatku invázie ruských síl vo februári 2022.

Na spoločnej tlačovej konferencii Orbán vyjadril záujem o zlepšenie vzťahov s Ukrajinou a uzavretie širšej bilaterálnej dohody o spolupráci. Maďarsko je podľa neho taktiež pripravené zúčastniť sa na modernizácii ukrajinského hospodárstva. Podľa Zelenského by jeho rokovanie s Orbánom mohlo poslúžiť ako základ spomínanej dvojstrannej dohody.

Zdroj: tasr

Ukrajinský prezident ocenil, že sa návšteva koná hneď po začiatku maďarského predsedníctva v EÚ. Považuje to za jasný dôkaz „spoločných európskych priorít a toho, aké dôležité je nastolenie spravodlivého mieru na Ukrajine“. „Požiadal som prezidenta, aby zvážil, či… by rýchle prímerie mohlo urýchliť mierové rokovania,“ povedal Orbán s tým, že prímerie, ktoré si predstavuje, by bolo časovo obmedzené.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dmytro Kuleba
  2. Ruské ministerstvo obrany

Budapešť na rozdiel od väčšiny európskych krajín opakovane spochybnila potrebu vojenskej podpory pre Ukrajinu a namiesto toho vyzýva na uzavretie prímeria, konštatoval denník The Guardian s tým, že Orbán zablokoval alebo oslabil úsilie EÚ o poskytnutie pomoci Ukrajine a o uvalenie ďalších sankcií na Moskvu. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v máji označil plány na podporu Kyjeva za „bláznivú misiu“, pripomenul denník.

Mier je dôležitý pre celú Európu

Počas návštevy Kyjeva však Orbán v utorok povedal, že otázka mieru na Ukrajine je dôležitá pre celú Európu a maďarské predsedníctvo v Rade EÚ bude Kyjevu v tejto záležitosti k dispozícii.

Kremeľ Orbánovú návštevu Kyjeva bagatelizoval

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov bagatelizoval Orbánovu návštevu Kyjeva a vyhlásil, že od tejto cesty „nič neočakáva“. Maďarský premiér si podľa neho iba „plní svoje povinnosti“.

Prišiel brániť záujmy maďarskej menšiny?

Istý zdroj z Budapešti pre The Guardian uviedol, že plán cesty sa zrodil po dlhých rokovaniach o otázke práv ukrajinskej maďarsky hovoriacej menšiny, ktorá žije na krajnom západe Ukrajiny v blízkosti hraníc oboch krajín. Maďarský premiér udržiava kontakty s Moskvou a minister Szijjártó od začiatku vojny na Ukrajine absolvoval najmenej päť ciest do Ruska. Naposledy tak učinil v júni, keď na zúčastnil ekonomickom fóre v Petrohrade, pripomína denník The Guardian.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán v Kyjeve Zelenskému: Vyzývam na rýchle prímerie!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: