eReport.sk
Peter Fiabáne. Foto: tasr

Primátor Žiliny po požiari bytovky, z ktorej museli evakuovať ľudí: Nemáme záujem využívať situáciu!

ŽILINA – Požiar bytového domu na Bratislavskej ulici v Žiline sa podarilo hasičom lokalizovať v piatok (14. 5.) po 23.15 h. Riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Žiline Jaroslav Kapusniak informoval, že nikto z obyvateľov bytovky sa nezranil a zázemie pre nich vytvorili v evakuačnom autobuse.

„Požiar nahlásili krátko po 22. hodine. Hasičom zo Žiliny a Záchrannej brigády HaZZ v Žiline sa ho podarilo lokalizovať rýchlym a účinným zásahom pomocou výškovej techniky. Išlo o požiar strechy na ploche 20×10 metrov. Bol to otvorený priestor. Šírenie požiaru bolo veľmi intenzívne, rýchle a zachvátilo celú strechu,“ doplnil Kapusniak.

Hasiči zabezpečili evakuačný autobus

Podľa veliteľa zásahu Pavla Cesneka bolo po príchode hasičov celé podkrovie v plameňoch. „Priestory boli značne zadymené, takže sa muselo všade pracovať v dýchacích prístrojoch. Nasadili sme dva prúdy do podkrovia a dvoch ľudí sme vyslali na prehľadávanie bytových priestorov. Následne sme vo vnútri ešte našli osoby a vyviedli ich vonku. Zabezpečili sme evakuačný autobus, lebo niektoré deti boli bez oblečenia. Len tak, ako ich vytiahli z postele,“ dodal.

Pomoc potrebovalo 15 ľudí, vrátane siedmich detí

Primátor Žiliny Peter Fiabáne informoval, že bezprostredne po požiari zhromaždili obyvateľov bytovky, aby zistili, kto potrebuje pomoc. „Nakoniec zostali tri rodiny – 15 ľudí, z toho sedem detí. V spolupráci s okresným úradom a 5. plukom špeciálneho určenia zabezpečujeme spacie vaky, lôžka a budú ubytovaní v telocvični Základnej školy na Hollého ulici. Ďalšie tri rodiny sa pravdepodobne presunuli k príbuzným a využili ich pomoc,“ povedal Fiabáne.

Návrat do bytov nebude zo dňa na deň

Doplnil, že mesto musí zistiť, či došlo k poškodeniu budovy. „Privoláme statika a podľa toho budeme ďalej konať a rozhodovať. Pokiaľ bude budova v poriadku, tak za seba hovorím, že stopercentne nemáme záujem využívať situáciu a bytovku zbúrať. To odmietam. Čoho sa skôr obávam, že krov, ktorý zhorel, bude treba strhnúť. Čiže, toto naozaj dnes nie je o okamžitom vrátení sa späť do budovy. I keď samotné byty požiar nezasiahol. Zhorel len krov, ale návrat do bytov nebude zo dňa na deň,“ uzavrel žilinský primátor.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Primátor Žiliny po požiari bytovky, z ktorej museli evakuovať ľudí: Nemáme záujem využívať situáciu!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti