eReport.sk
Foto: tasr

Príjmy matiek ruských štátnych úradníkov: Niektoré sú poriadne v balíku!

Blízki príbuzní šéfa kancelárie ruského prezidenta Antona Vajna a ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova sa údajne stali spolumajiteľmi a príjemcami výhod spoločnosti Trassa, veľkej siete čerpacích staníc v Rusku.

Napísal o tom ruský portál Open Media, z ktorého citoval spravodajský web Meduza.io. Dodal, že žiadna z inštitúcií zatiaľ na žiadosť novinárov o komentár ich zistení nereagovala.

Najväčší nezávislý predajca ropy

Prijímateľkami výhod spoločnosti Trassa sa tak stali 69-ročná Vajnova matka Taťjana Ježevská a 84-ročná Tamara Manturovová, matka ministra priemyslu a obchodu Manturova.

Trassa má 54 čerpacích staníc v Moskve a Moskovskej oblasti, dodáva palivo pre asi 5 000 čerpacích staníc po celej krajine a zaoberá sa aj skladovaním a prepravou ropných produktov.

Portál OpenMedia.io píše, že Trassa je jedným z najväčších nezávislých predajcov ropných produktov v Rusku s príjmami v roku 2019 viac ako 60 miliárd rubľov.

Podľa OpenMedia.io mala v roku 2015 Trassa problémy so splácaním pôžičiek. Na konci toho istého roku sa 50-percentným vlastníkom jednej z kľúčových obchodných spoločností Trassy stal Jevgenij Maximov – Manturovov dlhoročný kolega, ktorý neskôr začal spravovať aj časť majetku ministrovej rodiny.

Manturova matka má 35%

V decembri 2019 sa spolumajiteľkami Maximovovho podielu v tejto „eseročke“ stali Manturovova matka (získala 35 percent spoločnosti) a matka kancelára Vajna (15 percent).

Zdroj spoločnosti Open Media blízky vedeniu spoločnosti Trassa uviedol, že vstup Maximova a neskôr aj príbuzných vysokých štátnych úradníkov pomohol Trasse dospieť k dohode s veriteľmi.

Portál Meduza.io pripomenul, že Denis Manturov je ministrom priemyslu a obchodu od roku 2012. Anton Vajno je šéfom prezidentskej kancelárie od roku 2016. Obaja majú nehnuteľnosti v elitnom satelitnom mestečku Pirogovo neďaleko Moskvy.

Manturov je označovaný za najbohatšieho ministra ruskej vlády. Za rok 2019 priznal príjmy vo výške 586 miliónov rubľov (6,655 milióna eur). Vajno zarobil v tom istom roku 11,5 milióna rubľov (130.617 eur).

Spomínaný Maximov napríklad vedie spoločnosť Finansovyje sistemy, z ktorej polovica patrí Manturovovej matke. Medzi aktívami tejto spoločnosti sú penzióny v Krasnodarskom kraji i developerský projekt námorného prístavu v Gelendžiku na pobreží Čierneho mora, dodal portál Open Media.

Letovisko Gelendžik sa nedávno spomínalo aj v súvislosti s kauzou okolo údajnej luxusnej rezidencie prezidenta Vladimira Putina. Odhalenia o tom zverejnil jeho veľký kritik, opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorý je momentálne vo väzení. Všetky tvrdenia, ktoré zazneli v Navaľného investigatívnom dokumentárnom filme Palác pre Putina, Kremeľ odmietol ako nepravdivé.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Príjmy matiek ruských štátnych úradníkov: Niektoré sú poriadne v balíku!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti