eReport.sk
Ilustrační snímka. foto:tasr

PRIESKUM Sú názory Slovákov proruskou propagandou? Boja sa zdražovania aj straty práce!

Prieskum portálu kariera.sk potvrdzuje, že zdražovanie, strach zo straty práce a dopady vojny na Ukrajine na svetovú ekonomiku nie sú témami, ktoré by boli výlučne doménou len slovenskej opozície. Problémy v rôznych ekonomických otázkach už podľa výsledkov prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 3 036 respondentov, jednoznačne trápia bežných ľudí. Prieskum uverejnil portál startitup.sk.

Až 82 % opýtaných si myslí, že vojna na Ukrajine ovplyvní Slovensko. Najviac respondentov sa v súvislosti s konfliktom na Ukrajine obáva zdražovania potravín (28,3 %). Medzi výrazné témy patrí taktiež humanitárna kríza (25,5 %) a zdražovanie energií (24,37 %). Medzi najväčšie problémy, ktoré Slováci vnímajú patrí taktiež nezamestnanosť (13,71 %) a zdražovanie pohonných hmôt (8,12 %). Ekonomické komplikácie, ktoré so sebou dnešná doba prináša, zjavne pre Slovákov nie sú tabu. O to zaujímavejšie dnes znejú vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), alebo Polície SR. Práve to sú totižto ľudia a subjekty, ktorí spoločnosť kritizovali za diskusné argumentovanie týmito témami.

Ovplyvnenie svetovej ekonomiky

Okrem Slovenska ako takého vojna výrazne ovplyvňuje aj svetovú ekonomiku, čo si Slováci zjavne veľmi dobre uvedomujú. Ekonomika je vojnou totižto ovplyvnená až podľa 84 % z opýtaných. Približne 12 % si myslí, že svetová ekonomika bude ovplyvnená mierne a iba približne 3 % ľudí v prieskume odpovedali, že vojna ovplyvní ekonomiky minimálne, alebo vôbec.

Strach o pracovné miesta

V posledných týždňoch sa síce hovorí o solidarite Slovákov, no zdá sa, že tá sa stráca pri konkrétnych témach. Na trhu práce by už Ukrajinci totižto toľko slovenskej solidarity nenašli. Približne 43 % Slovákov by Ukrajincom prácu doprialo, 24,5 % sa prezentuje názorom, že situáciu Ukrajincov chápe, ale ich zamestnávanie na Slovensku nepodporuje. Niečo cez 15 % opýtaných si myslí, že Ukrajinci budú hľadať prácu mimo Slovenska a viac ako 12 % otvorene nepodporuje ich zamestnávanie na Slovensku. Zvyšných respondentov táto téma nezaujíma.

„Mnoho slovenských rodín pocítilo veľkú krízu počas pandémie, utrpeli zamestnávatelia, ale aj samotní zamestnanci, ktorí dostali v práci výpoveď. Pomoc Ukrajincom sa začína stávať medzi ľuďmi kontroverznou témou, je tu skupina ľudí, ktorá ma obavy, že práve utečenci zoberú Slovákom pracovné príležitosti,“ vyjadrila sa Katarína Tešla, manažérka komunikácie a PR portálu Kariéra.

Stretávame sa však taktiež s názorom, že sa Slováci o pracovné miesta obávajú zbytočne a ten majú zjavne aj v Kariére: „Pracovný trh na Slovensku však stále ponúka pracovné pozície pre Slovákov, ako aj pre ľudí z Ukrajiny. Nedostatok zamestnancov dlhodobo hlásia firmy v oblasti výroby, v cestovnom ruchu, energetike, IT či v zdravotníctve.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Sú názory Slovákov proruskou propagandou? Boja sa zdražovania aj straty práce!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php