eReport.sk
Zľava Ľubomír Galko, Roman Mikulec, Igor Matovič Zdroj: YT

PRIESKUM: Prvý Smer posilnil, koalícia sa drží, Matovič definitívne mimo parlamentu


Do parlamentu by sa podľa prieskumu nedostala maďarská Aliancia-Szövetség, ďalej zoskupenie okolo Igora Matoviča Slovensko (bývalé OĽaNO) + Za ľudí + KÚ, rovnako tak Demokrati či strana Sme rodina.

Podľa aktuálneho exkluzívneho prieskumu agentúry SANEP pre televíziu TA3 z druhej polovice júna si prvenstvo naďalej udržiava strana Smer-SD a oproti poslednému prieskumu rovnakej agentúry mierne posilnila.

Koalícia sa drží

V čase konania prieskumu by sa 13,8 percenta opýtaných nevedelo rozhodnúť, ktorú politickú stranu voliť. Ďalších 18,3 percent uviedlo, že by nešli voliť. Rozhodnutých je 67,9 percent oprávnených voličov. Do parlamentu by sa dostali členovia siedmich politických strán.

Najvyššiu dôveru voličov si udržiava strana Smer-SD. Volilo by ju 23,4 percenta opýtaných. Druhé miesto obsadila strana Progresívne Slovensko so ziskom 20,5 percenta. Prvú trojicu uzatvára strana Hlas-SD. Tú by volilo 14,3 percenta respondentov.

Na štvrtom mieste skončilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 7,4 percenta. Nasleduje mimoparlamentné hnutie Republika, 6,4 percenta. Strane Sloboda a Solidarita (SaS) by svoj hlas odovzdalo 6,1 percenta opýtaných. Do parlamentu by sa dostala ešte strana SNS so ziskom 5 percent.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Screenshot, R. Kaliňák v Sobotných dialógoch
  2. Ladislav Kamenický, minister financií, Screenshot z relácie TA3
  3. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán
  4. Strašenie opozícii nevychádza

Do parlamentu by sa nedostala maďarská Aliancia-Szövetség (4,6 percenta). Potrebných päť percent by nezískalo ani zoskupenie okolo Igora Matoviča Slovensko (bývalé OĽaNO) + Za ľudí + KÚ (4,5 percenta), rovnako tak Demokrati (3,2 percenta) či strana Sme rodina (2,1 percenta).

V prepočte na kreslá v parlamente by strana Smer-SD získala 42 mandátov, PS 37 a Hlas-SD 26. KDH by v NR SR malo 13 poslancov, Republika 12, SaS 11 a SNS deväť.

Exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP pre televíziu TA3 bol uskutočnený v dňoch 12. – 17. júna 2024. Zber dát sa realizoval pomocou techniky CAWI na vybranej skupine v súhrne 1 950 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenskej republiky vo veku 18+ rokov.

Štatistická chyba u uvedenej skupiny obyvateľov sa pohybuje v rozmedzí ±1,5%. Aktuálny prieskum vychádza iba z hlasov 67,9 % respondentov, ktorí predstavujú vzorku rozhodnutých voličov. Všetky uvedené výsledky a modely sú platné iba v daný okamih zberu dát.

Zdroj: TA3

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM: Prvý Smer posilnil, koalícia sa drží, Matovič definitívne mimo parlamentu

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne