eReport.sk
Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny.
Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny. Foto: tasr/ap

Prieskum o migrantoch ukázal: Svet sa stal k utečencom súcitnejším

Podpora Ukrajincov utekajúcich pred vojnou zo strany verejnosti v rámci celej Európy môže poukazovať na posun v postojoch k utečencom, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). TASR správu prevzala v sobotu zo spravodajskej stanice Sky News.

Od začiatku ruskej vojenskej invázie odišlo z Ukrajiny viac ako 6,5 milióna ľudí. Mnohí z nich sú ubytovávaní v domoch u miestnych obyvateľoch, hoteloch či zariadeniach zaistených vládou.

„Súcit so situáciou na Ukrajine vnímame celosvetovo, pretože je taká hrozná. Začíname vidieť, ako sa toto bremeno prenáša na miestne a národné vlády,“ povedala predstaviteľka UNHCR Gillian Triggsová, ktorá má na starosti ochranu utečencov.

Prieskum agentúry Ipsos, zverejnený v piatok, takisto ukázal, že svet sa stal k utečencom súcitnejším, čo naznačuje, že v dôsledku vojny na Ukrajine sa zvýšila otvorenosť voči ľuďom utekajúcim pred vojnou alebo útlakom.

Približne 78 percent ľudí v dovedna 28 krajinách sa domnieva, že tí, ktorí unikajú pred konfliktom alebo prenasledovaním, by mali mať možnosť nájsť útočisko v inej krajine. V roku 2021 tento názor uviedlo 70 percent opýtaných.

V porovnaní s prieskumom spred roka sa tiež menej ľudí (36 percent oproti 50 percentám) domnieva, že hranice by mali byť pre utečencov úplne uzavreté, čo čiastočne odráža klesajúce obavy súvisiace s pandémiou koronavírusu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prieskum o migrantoch ukázal: Svet sa stal k utečencom súcitnejším

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti