eReport.sk
Putin Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj verí, že armádu Vladimira Putina raz porazí a nad Ruskom zvíťazí. Zdroj: tasr/koláž eReport

PRIESKUM Európania neveria, že Ukrajina vyhrá vojnu a že Rusko napadne Európu


Aj keď o ruskej invázii sa často medzi politikmi hovorí ako o otvorenej vojne medzi Západom a Kremľom, len málo európskych štátov sa reálne obáva, že Rusko zájde v útokoch ďalej ako za ukrajinské hranice.

Zatiaľ čo väčšina Ukrajincov verí, že Kyjev vo vojne s Ruskom zvíťazí, obyvatelia európskych krajín sú skeptickejší. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR). Ten sa uskutočnil v máji v 14 krajinách EÚ – Slovensko medzi nimi nie je.

Európania preferujú kompromis

Zhruba tretina až polovica opýtaných si myslí, že vojna sa skončí vyjednávaním. Zo skúmaných krajín EÚ prevládal názor o víťazstve Ukrajiny len v Estónsku (38 percent).

Naopak o víťazstve svojej krajiny je presvedčená väčšina Ukrajincov (58 percent). Iba jedno percento Ukrajincov si myslí, že Rusko vojnu vyhrá. 30 percent naopak predpokladá, že vojna sa najpravdepodobnejšie skončí rokovaniami.

Pokiaľ ide o výdavky na obranu, údaje ukázali, že občania väčšiny krajín Európy sú proti ich zvyšovaniu. Len s výnimkou Poľska, kde to podporuje 53 percent opýtaných, ako aj Estónska (45 percent), Švédska (41 percent) a Nemecka (40 percent).

Väčšina Európanov je však naďalej za podporu Ukrajiny inými spôsobmi – napríklad poskytovaním technickej pomoci a zvýšením dodávok zbraní a munície. Len v Bulharsku (63 percent), Grécku (54 percent) a Taliansku (54 percent) väčšina respondentov považuje zvýšenie dodávok munície a zbraní na Ukrajinu za „zlý nápad“.

Slabá podpora pre vstup Ukrajiny do EÚ

Európania sú tiež rozdelení v otázke prijatia Ukrajiny do EÚ. Najpriaznivejšie sú tomu naklonení v Portugalsku, Estónsku, Švédsku, Španielsku a Poľsku, najskeptickejší sú obyvatelia Nemecka, Bulharska, Česka a Francúzska.

Takmer dve tretiny Ukrajincov (64 percent) sa podľa prieskumu domnieva, že členstvo v EÚ je pre budúcnosť ich krajiny rovnako dôležité ako členstvo v NATO.

Ukrajina požiadala o členstvo v EÚ vo februári 2022. V júni toho istého roku jej bol udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ. Formálne prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom EÚ otvorila 25. júna.

Zapojenie národných armád v žiadnom prípade

Postoje Európanov sa podľa ECFR dajú rozdeliť do troch kategórií. Na „tábor spravodlivých“, ktorí chcú víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom. Ďalej na „mierový tábor“, ktorý chce koniec vojny čo najskôr, a potom štáty, ktoré sa nachádzajú niekde uprostred.

Viac ako polovica Estóncov, Švédov a Poliakov si myslí, že Európa by mala naďalej Ukrajinu podporovať, aby sa Kyjevu podarilo dobyť naspäť Ruskom okupované teritóriá. Naopak Bulhari, Gréci a Taliani sú zástancami tvrdenia, že Európa by mala dotlačiť Ukrajinu k mierovým rokovaniam s Ruskom.

Pri otázke, či by sa do vojny na Ukrajine mali zapojiť aj armády jednotlivých štátov, vidieť zásadný nesúhlas. Najviac ľudí si to vie predstaviť vo Švédsku a v Estónsku (26 a 22 percent), najmenej v Bulharsku a Grécku (5 a 6 percent).

Rusko Európu nenapadne

Aj keď o ruskej invázii sa často medzi politikmi hovorí ako o otvorenej vojne medzi Západom a Kremľom, len málo európskych štátov sa reálne obáva, že Rusko zájde v útokoch ďalej ako za ukrajinské hranice. Ukrajinci tiež vnímajú ruskú inváziu ako primárne zameranú na zničenie ich štátu.

Najväčšie obavy z toho, že Rusko môže napadnúť inú európsku krajinu, má paradoxne Portugalsko, ktoré sa nachádza najďalej od frontovej línie. Obavy však neskrývajú ani Poliaci, Briti či Holanďania. Tí tiež majú najväčšie obavy z konfrontácie Ruska a Severoatlantickej aliancie.

Zdroj: tasr, SME

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Európania neveria, že Ukrajina vyhrá vojnu a že Rusko napadne Európu

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne