eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO)
Eduard Heger (OĽaNO). Foto: tasr

PRIESKUM Dôverujú ľudia vláde so zvládaním pandémie? Výsledok vás poriadne prekvapí

Vláde SR dôveruje v súvislosti so zvládaním pandémie nového koronavírusu 17,2 percenta respondentov. Na začiatku pandémie v apríli 2020 vláde v tomto smere dôverovalo 56,2 percenta opýtaných. Vyplýva to z najnovších výsledkov kontinuálneho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý realizovali v máji 2021.

„Už z predchádzajúcich výskumov vieme, že respondenti, ktorí nedôverujú vláde, sú menej ochotní dodržiavať epidemiologické opatrenia. Veľmi podobné je to i s ochotou dať sa zaočkovať, ktorá zároveň súvisí i s dôverou vo vedu a zdravotníctvo,“ zdôraznil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Z prieskumu tiež vyplýva, že dôvera v zdravotníctvo a vo vedecké inštitúcie na Slovensku je veľmi podobná a od septembra stabilizovaná, dokonca s miernym nárastom. Zdravotníctvu v súčasnosti dôveruje 50,8 percenta a vedeckým inštitúciám na Slovensku 47,8 percenta respondentov.

Tí, ktorí veria sa dajú aj zaočkovať

Prieskum ukázal, že respondenti, ktorí viac dôverujú slovenskej vláde pri zvládaní epidémie, sú ochotnejší dať sa zaočkovať a naopak až dve tretiny opýtaných, ktorí vláde vôbec nedôverujú, by sa zaočkovať nedali alebo s očkovaním váhajú. Za najdôveryhodnejší zdroj informácií o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 opýtaní pokladajú svojho lekára (51,7 percenta) a vedcov (43,5 percenta). „Za menej dôveryhodné pokladajú respondenti informácie z internetu a sociálnych sietí (11,7 percenta), od osobností spoločenského života (14 percent), od slovenskej vlády (14,6 percenta), z celoštátnych televízií a denníkov (17,1 percenta),“ dodali.

Prieskum iniciovali spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Jeho najnovšiu časť realizovali od 14. do 20. mája na vzorke 1 000 ľudí. Výsledky sú reprezentatívne pre online populáciu Slovenska.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport