eReport.sk
Načo je toto dobré
Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti. Zdroj: tasr

PRIESKUM Do akej miery sú firmy na Slovensku a v Česku závislé na plyne?


Spolu 37 % firiem a živnostníkov na Slovensku využíva pre svoje podnikanie plyn, pričom ich podiel sa zvyšuje s rastúcou veľkosťou biznisu. Väčšina z nich by mala v prípade výpadku suroviny dve možnosti, a to buď hľadanie alternatívneho zdroja dodávok, alebo investície do technologických zmien. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu ČSOB medzi štyrmi stovkami živnostníkov a zástupov firiem na Slovensku, pripravený v spolupráci s agentúrou Datank.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Cena plynu sa môže zvýšiť
  2. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.
  3. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  4. Sulíkovi je jeho MEGAKAUZA na smiech
  5. Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.

„Dve tretiny (67 %) z nich by v prevádzke vedeli pokračovať po výpadku suroviny len po rozsiahlej a náročnej technologickej investícii. Zhruba päť percent opýtaných uviedlo, že sú od plynu závislí do takej miery, že majú pre každý prípad vytvorené veľké rezervy. Približne 38 % respondentov spomedzi tých, ktorí využívajú pre svoje podnikanie plyn, by situáciu vedelo zvládnuť pri menších úpravách prevádzky alebo technológií,“ uviedla v tejto súvislosti manažérka oddelenia pre živnostníkov, mikro a malé podniky v ČSOB Dáša Polláková.

Najväčšiu závislosť od dodávok plynu deklarovali firmy z oblasti spracovateľského priemyslu a strojárstva, horeca, veľko a maloobchodu. Rovnaký prieskum realizovala aj sesterská banka v Českej republike medzi tamojšími firmami. Výsledky potvrdili obdobnú skúsenosť tamojších podnikateľov a firiem, keď 40 % z nich potvrdilo, že pre svoju prevádzku potrebujú dodávky plynu.

V priemere každá tretia česká firma využívajúca túto surovinu, by musela hľadať náhradné dodávky, alebo zastaviť prevádzku. Iba štyri percentá firiem spomedzi tých, ktoré plyn využívajú, majú vytvorené dostatočné zásoby. Štvrtina by si so zastavením dodávok plynu poradila menšími úpravami technológií a procesov a 37 % by čakali veľké investície.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Do akej miery sú firmy na Slovensku a v Česku závislé na plyne?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: