eReport.sk
Foto: shutterstock

Prieskum: Čo je najčastejším dôvodom syndrómu vyhorenia?


Hovorí sa, že 30 je nových 20, ale pokiaľ ide o našu kariéru, 30 môže byť nových 50. Nedávny prieskum spoločnosti OnePoll ukázal, že priemerný pracovník má skúsenosti s kariérnym vyhorením už v 32 rokoch. Situácia sa ešte zhoršila počas korona pandémie.

Stres, vyčerpanie, nedostatok voľna, príliš dlhá pracovná doba. Toto sú dôvody, ktoré tretina z dvetisíc respondentov udala ako dôvod vyhorenia. Viac ako polovica (52 percent) tvrdí, že robia príliš veľa, 58 percent tvrdí, že ich pracovná doba je príliš dlhá, 39 percent nemá dostatok osobného voľna a takmer polovica (47 percent) má pocit, že musia byť stále k dispozícii. Takmer dvaja z piatich opýtaných sú presvedčení, že je na nich vyvíjaný tlak aby robili prácu navyše.

Takmer polovica respondentov, ktorí bojujú proti vyhoreniu, ukončili prácu z dôvodu vyčerpania. Ďalších 29 percent by aspoň zvážilo čerpanie neplateného voľna, keď sa nabudúce budú cítiť obzvlášť vystresovaní, napísal britský denník The Guardian.

COVID situáciu ešte viac zhoršil

Tento výskum, ktorý si objednala skupina The Office, sa tiež zameral na ľudí, ktorí kvôli pandémii museli pracovať z domu. Väčšina uviedla, že pracovali viac ako je ich bežná pracovná doba. Priemerný zamestnanec odrobil z domu až 59 hodín navyše, čo je až sedem pracovných dní za posledných päť mesiacov.

„Keďže takmer tretina ľudí tvrdí, že k syndrómu vyhorenia ich priviedla práve práca z domu, niet pochýb o tom, že pandémia výrazne ovplyvnila kolektívne duševné zdravie.“ komentuje výskum Dr. Sarah Vohra. Ďalej dodáva, že spoločnosti musia zaviesť opatrenia a chrániť sa pred prvkami, ktoré by mohli spôsobiť stres a úzkosť a do budúcnosti sa musia zásadne usilovať o zabezpečenie ochrany zamestnancov, najmä v časoch neistoty.

Ilustračné foto: shutterstock

Každý tretí respondent priamo viní nedávne opatrenia proti COVID-19 z ich súčasných pocitov vyčerpania a vyhorenia. Na otázku, prečo bolo toto obdobie pre nich také drsné, 31 percent uviedlo, že sa cítia povinní viac pracovať, pretože ich domov je teraz ich kanceláriou. 27 percentám tiež chýbajú sociálne väzby na ich pracoviskách.

Mohlo by sa zdať, že mladším zamestnancom sa dnes darí lepšie. Napriek tomu takmer 60 percent opýtaných pracovníkov generácie Z tvrdí, že súčasná pracovná kultúra „byť vždy v pohotovosti“ ich už vyčerpala.

Proti vyhoreniu bojuje 20 percent opýtaných meditáciou, alebo cvičí jogu. 22 percent by uvítalo, keby im zamestnávateľ ponúkol wellness alebo kurzy zamerané na rozvoj psychickej pohody.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prieskum: Čo je najčastejším dôvodom syndrómu vyhorenia?