eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

PRIESKUM Aj keď majú Slováci v peňaženkách hotovosť, neradi ju vydávajú

Slováci si hotovosť radšej šetria, primárne platia kartou. Zatiaľ čo v niektorých aspektoch sa ľudia dostávajú už späť na hodnoty pred pandémiou nového koronavírusu, iné zmeny sú trvalé a len urýchlili nastupujúci trend odklonu od hotovosti a pokračujúcu digitalizáciu. Zatiaľ čo v roku 2019 sa kartou realizovalo 50 % platieb, v tomto roku to bolo 57 %. Vyplýva to z údajov prieskumu spoločnosti Mastercard iResearch.

Aj keď majú Slováci vo svojich peňaženkách hotovosť, neradi ju vydávajú. Približne 48 % ľudí hovorí, že ju aktívne nevyťahuje a šetrí si ju na prípad, že narazia na obchodníka, ktorý platby kartou neprijíma.

Hotovosť sa stáva sa skôr rezervou

Platobná karta sa tak stáva primárnym platobným nástrojom, ktorý používame, aj keď máme v peňaženke dostatok hotovosti. Hotovosť teda mení svoju rolu a stáva sa skôr rezervou. Čo sa týka výhľadov do budúcnosti, tie sa líšia medzi ľuďmi, ktorí sa nechali očkovať a tými neočkovanými. Podľa globálneho prieskumu spoločnosti sú očkovaní pri návrate do normálneho života obozretnejší a myslia si, že sa ku každodenným aktivitám, ako je chodenie do reštaurácií či za kultúrou, vrátia v nižšej miere ako pred pandémiou.

Nastúpený trend potvrdzujú aj výbery z bankomatov

 „Pandémia nového koronavírusu veľmi výrazne posunula vnímanie platobných kariet, ktoré sa pre zákazníkov stali primárnym platobným nástrojom. Sme teda svedkami pokračujúceho odklonu od platieb hotovosťou – za tieto dva pandemické roky jej preferencie klesli o dva percentuálne body, čo je vidieť aj na výberoch z bankomatov,” povedal generálny riaditeľ spoločnosti pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný.

E-commerce je na vzostupe

Počas pandémie došlo aj k zmenám v samotnom využívaní platobnej karty. Najväčší medziročný nárast bol zaznamenaný pri platbách v lekárňach, drogériách a obchodoch s kozmetikou a pri nákupoch kníh či hračiek. Slováci tiež začali viac využívať kartu pri nákupoch na internete, predovšetkým pri nákupe oblečenia, elektroniky, jedla a kozmetiky.

E-commerce je na vzostupe. Za tri tohtoročné štvrťroky narástol o 15 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Za celý minulý rok to pritom bolo 47 %. Ak by zákazníci nenarážali na nemožnosť platiť kartou, najradšej by ju využívali u lekára, na úradoch a na platbu parkovného.

Aké sú argumenty v prospech platby kartou

Čo sa po uvoľnení reštrikcií zmenilo, je ochota obchodníkov prijímať karty. Zatiaľ čo vlani sa ľudia začali stretávať s tým, že obchodník odmietal hotovosť, po uvoľnení protipandemických opatrení sa stretávajú s tým, že obchodníci, ktorí predtým bez problémov brali karty, preferujú platbu v hotovosti. S tým sa v poslednom polroku stretlo 18 % opýtaných. A to aj napriek tomu, že 69 % ľudí uvádza, že nemožnosť zaplatiť kartou ich od nákupu u daného obchodníka odrádza.

Ľudia začali vo zvýšenej miere využívať platby kartou, pretože ide podľa nich o rýchlejší spôsob odbavenia a ich čas strávený v obchode sa tým skrátil. Ďalším dôvodom je fakt, že pri sebe ľudia majú hotovosť menej často, ide o 32 % tento rok oproti 25 % minulý rok. Ďalej 16 % ľudí nechcelo prísť do styku so zamestnancami obchodu a 16 % sa bálo o svoje zdravie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bankomatová karta na klávesnici zaseknutá rybárskym háčikom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Aj keď majú Slováci v peňaženkách hotovosť, neradi ju vydávajú

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti