eReport.sk

Pri pobreží sa objavila ruská špionážna veľryba

Pri švédskom pobreží sa objavila veľryba bieluha s postrojom, ktorú už v roku 2019 spozorovali v susednom Nórsku. Vyvolalo to vtedy obavy, že ju vycvičilo ruské námorníctvo pre účely špionáže.

Veľryba bola spozorovaná ešte v nedeľu na pobreží regiónu Hunnebostrand na juhozápade Švédska, uviedli miestni environmentálni aktivisti. Prvýkrát sa objavila v roku 2019 v severonórskom regióne Finnmark a odvtedy sa viac ako tri roky pomalým tempom presúvala popri nórskom pobreží. Počas uplynulých troch mesiacov však svoje tempo zrýchlila a priplávala až k švédskym brehom.

Druhou možnosťou je osamelosť

,,Nevieme, prečo zrazu tak zrýchlila,“ uviedol morský biológ Sebastian Strand z organizácie OneWhale, ktorá pohyb bieluhy monitoruje. Môže podľa neho ísť o pôsobenie hormónov, ktoré veľrybu nútia zrýchliť, aby si našla partnera. Druhou možnosťou je osamelosť, keďže bieluhy sú veľmi spoločenské živočíchy, vysvetľuje Strand. Najbližšia kolónia bielúh sa však nachádza až pri súostroví Špicbergy v Severnom ľadovom oceáne.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápež posiela posolstvo z nemocnice
  2. Pellegrini ostro kritizuje Ódora
  3. Prezidentka v pondelok privítala predsedníčku Európskeho parlamentu na Slovensku
  4. Už by aj stačilo!

Ušla z výbehu

Agentúra AFP pripomína, že Nóri veľrybu nazvali Hvaldimir. Ide o spojenie slova ,,hval“, čo v nórčine znamená veľryba, a koncovky odkazujúcej na ruské mená. Keď bieluhu v roku 2019 objavili, nórski morskí biológovia na jej popruhoch objavili malú kameru s nápisom, ktorého súčasťou bol názov ruského mesta Petrohrad. To viedlo k domnienkam, že ušla z výbehu, kde ju cvičilo ruské námorníctvo pre účely špionáže, keďže bola zjavne zvyknutá na prítomnosť ľudí.
Moskva sa však k týmto dohadom nikdy oficiálne nevyjadrila.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pri pobreží sa objavila ruská špionážna veľryba

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php