eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Pri nakupovaní cez internet veru mnohí nešetríme! Koľko minie Slovák počas Black Friday?

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza. Predpokladajú to ekonomickí analytici a poradenské spoločnosti. V tejto súvislosti upozorňujú na viaceré riziká tohto typu nákupov.

Približne 60 % respondentov v prieskume kyberbezpečnostnej spoločnosti Kaspersky uviedlo, že plánujú vianočné nákupy robiť hlavne v online prostredí. Pätina opýtaných potvrdila, že aj keď to u nich nebolo zvykom, tento rok nakúpia všetky darčeky iba online.

“Čierne piatky” sa presunú do e-shopov

„S rastom počtu spotrebiteľov, ktorí lovia superzľavy na internete, sa zvyšujú aj riziká, ktoré táto naháňačka za zníženou cenou sprevádza,” upozornila spoločnosť s tým, že len 16 % opýtaných nie je ochotných vymeniť svoje osobné údaje za online zľavy, ani napriek tomu, že sa môžu stať obeťou podvodov.

Presunutie “čiernych piatkov” do e-shopov tento rok predpokladá aj analytička FinGO.sk Lenka Buchláková. „Očakávame, že nárasty v tržbách budú prekračovať hranicu 120 % oproti bežnému roku,” vyčíslila s tým, že slovenské domácnosti v priemere minú na vianočné nákupy do 500 eur. Len počas jedného dňa Black Friday minie podľa nej priemerný Slovák približne 140 eur.

Cez internet nakupujeme aj dvakrát do mesiaca

„Najčastejšie v tomto predvianočnom čase nakupujeme oblečenie a obuv, na ktoré v priemere míňame 300 eur. Až takmer 40 % Slovákov len za jeden nákup na internete minie v priemere od 100 až do 500 eur. Kým v kamenných obchodoch minieme menšie sumy, ale častejšie, práve internetové nákupy ukazujú, že ich realizujeme menej často, ale v prípade rôznych akcií vieme minúť oveľa vyššie čiastky. Podľa štatistík si nákup cez internet doprajeme približne raz až dvakrát do mesiaca,” priblížila Buchláková.

Analytička upozorňuje, že v čase predvianočných zliav si okrem podvodov treba dávať pozor aj na to, aby sa predišlo zbytočnému zadlžovaniu. Týka sa to predovšetkým nákupov na splátky. Pozor si podľa nej treba dať aj na impulzívne nakupovanie, keďže človek si často až po Vianociach uvedomí, že plánoval napríklad rekonštrukciu bytu a zrazu mu financie nevychádzajú.

Zľavy si overujte

Spoločnosť Kaspersky odporúča nakupovať iba v legitímnych a overených obchodoch. „Nákupy dokončujte prostredníctvom bezpečných platobných metód,” pokračujú experti. Takisto upozorňujú, aby si spotrebitelia overovali zľavy. Ľudia by takisto mali udržiavať softvér aj aplikácie na ich zariadení aktualizované a rovnako radia spravovať heslá. Mali by byť jedinečné pre všetky online účty.

Na podvodníkov pri nákupoch upozorňuje aj 365.bank. „Ak klient zistí, že poskytol svoje údaje z platobnej karty falošnému obchodníkovi, je potrebné zablokovať kartu a kontaktovať svoju banku,” upozornila PR manažérka banky Linda Valko Gáliková. Následne treba podať reklamáciu a nahlásiť podvodné transakcie, ktoré sa podľa jej slov prešetria a odškodnia, ak sa preukážu ako opodstatnené.

Klient sa vie dostať späť k svojim peniazom

V prípade, že objednaný tovar e-shop nedoručí, takisto môže klient podať v banke žiadosť o sprostredkovanie vrátenia financií. „Ak by sa preukázalo, že sa obchodník obohatil neprávom, klient sa vie dostať späť k svojim peniazom,” uzavrela Gáliková.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pri nakupovaní cez internet veru mnohí nešetríme! Koľko minie Slovák počas Black Friday?

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti