eReport.sk
Priaznivci ruskej komunistickej strany s červenými zástavami a portrétom Josifa Vissarionoviča Stalina.
Ruskí komunisti s portrétom J. V. Stalina. Foto: tasr/ap

Pri Moskve sa našli masové hroby z čias stalinských čistiek!

Neďaleko Moskvy objavili hromadné hroby s telesnými pozostatkami tisícok ľudí, ktorých popravila tajná polícia počas čistiek za vlády sovietskeho diktátora Josifa Vissarionoviča Stalina v 30. rokoch 20. storočia. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie moskovského Múzea dejín gulagu (MIG).

Masové hroby s telesnými pozostatkami 6609 ľudí zastrelených príslušníkmi sovietskej tajnej polície (NKVD) v rokoch 1937-1941 boli objavené v priebehu troch rokoch juhozápadne od metropoly Moskva na území zalesnenej oblasti Kommunarka, ktorá v tom čase slúžila ako miesto popráv obetí represií.

Nikto však nevedel, kde presne sú pochovaní

Pochovávali sa tam aj politické osobnosti z vládnucej elity vrátane ľudí, ktorí žili v Dome na nábreží, slávnom bytovom komplexe z tejto éry. Ten bol postavený na brehu rieky Moskvy v roku 1931 a stal sa bydliskom stoviek vysokopostavených štátnych či armádnych funkcionárov, diplomatov, vedcov i spisovateľov.

Nájdenie pozostatkov obetí stalinských čistiek podľa slov hovorkyne múzea Anny Stadinčukovej pre príbuzných týchto obetí, z ktorých mnohí na toto miesto roky nosia kvety, znamená, že sa aspoň dozvedia, kde presne sú ich rodinní príslušníci pochovaní.

Príbuzní “prichádzali do tohto lesa a napríklad pripevnili na stromy fotografie na znak spomienky (na svojich najbližších). Nikto však nevedel, kde (presne) sú pochovaní, pretože tieto informácie sa nepodarilo nájsť v žiadnom z archívov,” priblížila.

Uvažujú o vytvorení spomienkového areálu

“Teraz môžeme do budúcnosti uvažovať o vytvorení spomienkového areálu, keďže už aspoň vieme, kde sú pohrebiská,” dodala. Ďalej uviedla, že na mieste by mohli byť vybudované chodníky, ktoré by neprechádzali po “kostiach” zabitých. Múzeum uviedlo, že v priestoroch Kommunarky, ktorá je jednou z piatich lokalít v Moskve a jej okolí, kde sa nachádzajú masové hroby, zriadilo informačné centrum.

Odhad hovorí o milióne obetí

Počas obdobia tzv. veľkého teroru, teda v rokoch 1937 a 1938, bolo z politických dôvodov v ZSSR odsúdených a zastrelených 681.692 ľudí. Odhaduje sa, že spolu s úmrtiami v pracovných táboroch (gulagoch) si teror rokov 1937-41 vyžiadal viac ako milión obetí.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport