eReport.sk
Foto: tasr

Pri Minneapolise polícia zastrelila ďalšieho Afroameričana

V americkom meste Brooklyn Center v štáte Minnesota ležiacom severozápadne od Minneapolisu, kde v súčasnosti prebieha proces s expolicajtom obžalovaným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda, vypukli v nedeľu večer protesty po tom, čo polícia zastrelila ďalšieho černocha. Informovala o tom agentúra AFP.

Policajti v Brooklyn Center zastavili pre porušenie dopravných predpisov vozidlo, v ktorom sedel 20-ročný Daunte Wright. Keď zistili, že bol naňho vydaný zatykač, pokúsili sa ho zadržať. Po tom, čo si Wright sadol späť do auta, jeden z policajtov vystrelil zo zbrane. Zasiahol pritom Wrighta, ktorý zomrel na mieste. Wrightova spolujazdkyňa utrpela život neohrozujúce zranenia a bola prevezená do nemocnice.

Posledný telefonát

Miestna polícia pre AFP potvrdila, že vyšetruje prípad použitia služobnej zbrane zasahujúcim policajtom, obeť však odmietla identifikovať. Katie Wrightová, matka zastreleného muža, podľa lokálnych médií uviedla, že jej syn jej zatelefonoval a povedal, že ho zastavili policajti. Počula tiež, ako mu jeden z policajtov káže, aby telefón zložil a následne hovor ukončil. Krátko po tom jej synova priateľka oznámila, že ho zastrelili.

Pred policajnou stanicou v Brooklyn Center sa zišli stovky ľudí. Polícia voči demonštrantom podľa videoreportéra AFP použila slzotvorný plyn a zábleskové granáty. Približne po hodine protestujúci zapálili sviečky a na vozovku kriedou napísali rozličné odkazy, ako napríklad „Spravodlivosť pre Daunteho Wrighta”.

Tragédia

Miestny starosta Mike Elliott označil tento incident “tragédiu”. „Demonštrantov vyzývame, aby protestovali pokojne a aby voči pokojne protestujúcim nebola použitá sila,” napísal na Twitteri.
V Minneapolise prišiel vlani v máji pri brutálnom zásahu usmrtil policajta Dereka Chauvina Afroameričan George Floyd. Chauvinovi hrozí v prípade uznania za vinného z vraždy druhého stupňa 40 rokov väzenia. Táto udalosť spustila v Spojených štátoch protesty proti rasizmu a policajnej brutalite.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport