eReport.sk
Testovanie na koronavírus v Nemecku.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Pri bezplatnom testovaní na covid v Nemecku sa robia podvody: Takto na tom niektorí „ryžujú“

Nemecko sprísni kontroly odberových centier, ktoré ponúkajú občanom bezplatné testovanie na ochorenie COVID-19. Dôvodom sú nedávne správy o podozreniach z podvodov vo viacerých z nich. Uvádza sa to v plánoch ministerstva zdravotníctva, ktoré má k dispozícii agentúra DPA.

K sprísneniu opatrení dochádza po tom, ako zo spoločného vyšetrovania NDR, verejnoprávnej televízie WDR a denníka Süddeutsche Zeitung vyplynulo, že niektoré odberové miesta, ktorým štát prepláca každý vykonaný test, si od neho účtovali viac, než bol skutočný počet odberov, ktoré vykonali.

Začnú s náhodnými kontrolami

Ako uvádza agentúra DPA s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie prokuratúry v meste Bochum, dvoch mužov už v súvislosti s týmito podvodmi zadržali. Po novom tak štátne a miestne orgány budú okrem iných opatrení vykonávať aj náhodné kontroly, aby sa uistili, či prevádzkovatelia týchto skríningových odberových miest, počet ktorých od spustenia bezplatného testovania v krajine výrazne stúpol, dodržiavajú všetky normy. Tieto odberové miesta si navyše za každý vykonaný test budú môcť účtovať od štátu menej ako doteraz.

Testy sú pre Nemcov už niekoľko týždňov bezplatné

Kontroly pre podozrenia z podvodov pri výkone a fakturovaní rýchlotestov na covid úrady v posledných týždňoch vykonali na viacerých miestach v Nemecku. Takéto testy sú pre obyvateľov Nemecka už niekoľko týždňov bezplatné, a to na základe rozhodnutia federálnej vlády zameraného na zintenzívnenie skríningu ochorenia COVID-19 v Nemecku.

Tieto vládne predpisy ustanovujú vrátenie peňazí prevádzkovateľom týchto odberových miest až do výšky 18 eur za každý vykonaný test. V tejto súvislosti niekoľko nemeckých médií upozornilo na absenciu a nemožnosť akýchkoľvek príslušných kontrol: centrá totiž nemusia poskytovať ani mená testovaných osôb, ani iné dokumenty, ako napríklad faktúry za nákup nutného vybavenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pri bezplatnom testovaní na covid v Nemecku sa robia podvody: Takto na tom niektorí „ryžujú“

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti