eReport.sk
Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: fb/zcaputova

Prezidentka vyzýva vládu, aby ľuďom konečne pomohla: Je potrebné, aby konala rýchlo!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová  vyzýva vládu na adresnú finančnú pomoc ľuďom najdotknutejším zdražovaním. Hovorí napríklad o príspevku na bývanie, ale aj ďalších systémových krokoch, akými sú napríklad valorizácia dávok v hmotnej núdzi s ohľadom na rast cien pre najchudobnejších ľudí.

„Je potrebné, aby vláda konala rýchlo, koncepčne a s dostatočnými zdrojmi, aby občania mali istotu, že štát na nikoho nezabúda,“ zdôraznila na sociálnej sieti. Na budúci týždeň sa chce k téme zdražovania stretnúť so zástupcami Únie miest Slovenska (ÚMS). Ako zdôvodnila, primátori a starostovia sú najbližšie ľuďom a najviac poznajú problémy svojich obyvateľov.

Prezidentka upozornila, že zdražovanie pocítia najmä samoživitelia, viacdetné rodiny alebo osamelo žijúci dôchodcovia.

Čaputová poukázala na skúsenosti ÚMS, podľa ktorých sa obyvatelia častejšie obracajú na obecné úrady s prosbami o pomoc, s obavami o stratu domova alebo neschopnosťou hradiť svoje bežné výdavky. Únia rovnako žiada adresnú finančnú pomoc najohrozenejším obyvateľom, ktorá pomôže kompenzovať zvýšené životné náklady v dôsledku zdražovania.

Zdroj: fb/zcaputova

„Priamou a pravidelnou dávkou pre takéto situácie je v iných krajinách Európskej únie tzv. príspevok na bývanie, ktorý zohľadňuje zvýšené životné náklady domácnosti v pomere k nákladom na bývanie. Takýto príspevok, samozrejme, môžu ľudia využiť na úhradu akýchkoľvek životných nákladov podľa svojich potrieb, nielen na náklady spojené s bývaním,“ načrtla hlava štátu. Namieste je podľa nej diskusia aj o ďalších systémových krokoch.

Prezidentka upozornila, že zdražovanie pocítia najmä samoživitelia, viacdetné rodiny alebo osamelo žijúci dôchodcovia. Štvorčlenná rodina zaplatí podľa nej mesačne v priemere o 50 eur viac za jedlo a energie oproti roku 2021. Doplnila, že 20 percent najchudobnejších domácností už teraz dve tretiny svojho príjmu míňa len na jedlo a bývanie.

Zdroj: fb/zcaputova

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Marián Leško v čase, keď bol poradca prezidentky Zuzany Čaputovej.
  2. Zuzana Čaputová
  3. Zuzana Čaputová
  4. Zatvoriť v nedeľu obchody, či nezatvoriť?
  5. Prezidentka SR Zuzana Čaputová (zelené šaty) prijala rómskych študentov pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov v Bratislave 8. apríla 2022.
  6. Zuzana Čaputová

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka vyzýva vládu, aby ľuďom konečne pomohla: Je potrebné, aby konala rýchlo!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php