eReport.sk
Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Prezidentka vymenuje novú vládu 1. apríla bez ministra práce: Sme rodina vraj musí dať iné meno!

Nie, nie je to prvoaprílový žart! Kancelária prezidentky hlási, že novú vládu hlava štátu skutočne vymenuje vo štvrtok, ktorý zhodou okolností vychádza práve na 1. apríl. Zuzana Čaputová zároveň cez svojho hovorcu odkázala, že vláde bude chýbať šéf rezortu práce. Dôvod je vraj prozaický, hnutie Borisa Kollára ešte oficiálne nedodalo na tento dôležitý post svojho nominanta. Donedávna bol ministrom Milan Krajniak, ktorý však vyhlásil, že po svojej demisii radšej zostane v parlamente.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje členov novej vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) vo štvrtok 1. apríla o 10.00 h, zatiaľ však bez ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Hnutie Sme rodina ešte prehodnocuje svoju personálnu nomináciu na tento post. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Sme rodina oficiálne ešte kandidáta nemá

K rekonštrukcii kabinetu dochádza po vládnej kríze, ktorú vyvolal nákup vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. Prezidentka poverila Hegera zostavením novej vlády v utorok (30. 3.). Urobila tak po tom, ako prijala demisiu dovtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽANO), a tým aj celého vládneho kabinetu.

Heger pôsobil v Matovičovej vláde na poste ministra financií, jeho miesto by mal zaujať bývalý premiér. Ďalšie zmeny majú nastať na postoch ministra zdravotníctva, kde by mal Mareka Krajčího (OĽANO) vystriedať Vladimír Lengvarský. Nástupca odídeného ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) zatiaľ nie je známy, hovorilo sa o poslancovi Jozefovi Hlinkovi (Sme rodina). Neoficiálne správy hovoria o tom, že prezidentka Hlinku, ktorého kvality ešte v utorok chválil Krajniak, odmietla vymenovať.

Nič sa nemí, ostáva pôvodná zostava

Ostatné miesta vo vládnom kabinete by mali byť obsadené rovnako. Ministerstvo vnútra má viesť Roman Mikulec, ministerstvo obrany Jaroslav Naď, rezort pôdohospodárstva Ján Mičovský, ministerstvo životného prostredia Ján Budaj a rezort kultúry Natália Milanová (všetci OĽANO).

Na čele rezortu dopravy a výstavby má zostať Andrej Doležal (nominant Sme rodina) a na poste podpredsedu vlády Štefan Holý (Sme rodina). Na ministerstvo školstva má znovu nastúpiť Branislav Gröhling (SaS), ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí by mal byť Ivan Korčok (nominant SaS) a rezort hospodárstva má viesť predseda SaS Richard Sulík, ktorý by mal byť aj vicepremiérom. Na ministerstve spravodlivosti má pôsobiť Mária Kolíková a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by mala zostať Veronika Remišová (obe Za ľudí), ktorá bude zároveň vicepremiérkou vlády.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka vymenuje novú vládu 1. apríla bez ministra práce: Sme rodina vraj musí dať iné meno!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti