eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Prezidentka vrátila do parlamentu: Zákon o ochrane spotrebiteľov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila do parlamentu na opätovné prerokovanie zákon o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Ktorým sa transponuje smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

,,Z ústavy vyplýva, že ak slovenský zákon ustanoví niečo iné, ako právne záväzný akt EÚ, dostáva sa nielen do rozporu s našimi záväzkami voči EÚ, ale súčasne aj do priameho rozporu s ústavou,“ uviedli z kancelárie hlavy štátu. Cieľom smernice EÚ bolo dosiahnuť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľov. Schválená právna úprava prispieva podľa nich skôr k zníženiu tejto úrovne ochrany, a to najmä zavedením inštitútu žalobného zámeru, ktorý by zvýšil byrokratické zaťaženie spotrebiteľov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Líder OĽANO Igor MatovičI
  2. Prázdna rokovacia sála v Národnej rade
  3. Vládna kríza na Slovensku počká
  4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Oficiálne informuje

V praxi by to podľa Strižinca znamenalo, že ešte pred podaním žaloby na súd by sa spotrebiteľ musel v relatívne krátkom čase prihlásiť u notára s povinnosťou úhrady poplatku. ,,O žalobnom zámere sa oficiálne informuje v Obchodnom vestníku. Ktorý však prevažná väčšina spotrebiteľov nesleduje, čo zvyšuje predpoklad, že relevantní spotrebitelia sa o tomto žalobnom zámere ani nedozvedia. Teda nebudú môcť svoje nároky uplatniť prostredníctvom kolektívnej ochrany,“ dodali z kancelárie prezidentky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka vrátila do parlamentu: Zákon o ochrane spotrebiteľov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti