eReport.sk
Foto: tasr

Prezidentka reagovala na rozhodnutie o väzbe pre Kováčika. Toto si myslí


Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje vzatie do väzby obvineného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za významný signál o dôvodnosti trestného stíhania. Uviedol to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka podľa neho naďalej zastáva názor, že jeho stíhanie z takých závažných trestných činov by malo byť preňho dostatočným dôvodom na rezignáciu, a to aj pri zachovaní prezumpcie neviny.

Apeluje na sfunkčnenie disciplinárnych orgánov

„Je zrejmé, že v tejto situácii je potrebné, aby zodpovedný orgán nezávisle a dôkladne preskúmal, či Dušan K. spĺňa podmienky, aby bol držiteľom bezpečnostnej previerky, bez ktorej nemôže zastávať funkciu špeciálneho prokurátora,“ skonštatovala Čaputová. V súvislosti s rôznymi medializovanými reakciami na jeho vzatie do väzby prezidentka zdôrazňuje, že nepovažuje za vhodné ani bezpečné, aby dlhodobá nečinnosť a zlyhávanie disciplinárnych orgánov bola riešená presúvaním disciplinárnej právomoci na politické orgány, pri ktorých existuje veľké riziko politického zneužitia tejto právomoci. Podľa prezidentky je potrebné riešiť problém tam, kde vzniká, a to znamená sfunkčniť disciplinárne orgány.

Parlament by nemal mať právo odvolávať šéfprokurátora

Právo parlamentu odvolať špeciálneho prokurátora v prípade, ak „prestane funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne“, by bolo podľa hlavy štátu potenciálne zneužiteľné. „Umožňovalo by nielen odvolať Dušana K. z funkcie špeciálneho prokurátora, ale aj odvolať každého budúceho špeciálneho prokurátora, ktorý by podľa parlamentnej väčšiny nevykonával svoju funkciu v súlade s jej politickými predstavami,“ doplnila Čaputová.

Obvinení ostávajú vo väzbe

Obvinený špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bude spolu s bývalým vysokým policajným funkcionárom Norbertom P. väzobne stíhaný. Rozhodla o tom v nedeľu (25. 10.) sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Obaja sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku či zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka reagovala na rozhodnutie o väzbe pre Kováčika. Toto si myslí

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne