Obete domáceho násilia môžu využiť pomoc intervenčných centier, v ktorých dostanú právnu, sociálnu a psychologickú pomoc. Prezidentka SR Zuzana Čaputová ich po utorkovej návšteve Turca povzbudila, aby pomoc centier neváhali využiť. Opodstatnenosť pomoci podľa jej vyjadrenia potvrdili na stretnutí v martinskom intervenčnom centre aj tri jeho klientky.
Domáce násilie môže podľa prezidentky nahlásiť aj niekto známy a blízky obetí alebo sa na centrá môžu obrátiť aj anonymne. ,,Keď je iba svedkom udalosti, ktorá sa mu nezdá byť bežná, normálna, zákonná, mal by sa informovať o postupe,“ povedala.
Spolupráca neziskových organizácií, štátu a polície
Pripomenula, že myšlienka vytvorenia intervenčných centier v každom krajskom meste vznikla na podnet neziskových organizácií a neskôr sa aj vďaka ministerstvu spravodlivosti pretavila do zákona. ,,Veľmi ma teší, že súčasťou zmeny právnej úpravy je spolupráca neziskových organizácií, štátu a polície. V prípade domáceho násilia, inštitútu vykázania, sú povinní informovať centrum, že tam je obeť domáceho násilia, aby jej mohli poskytnúť pomoc,“ podotkla.
Mohlo by vás zaujímať:
Práca, ktorá neznamená iba starostlivosť
Prezidentka diskutovala v utorok počas návštevy Turca aj so študentmi Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch, rokovala s predstaviteľmi samospráv, stretla sa s osobnosťami regiónu a na záver navštívila Slovenskú národnú knižnicu (SNK). ,,Mesto Martin je známe dôležitou pozíciou pri ochrane kultúrneho národného dedičstva. SNK zhromažďuje najväčšie literárne skvosty a je zdrojom vedeckej činnosti. Je to moderná inštitúcia, lebo množstvo diel je digitalizovaných. Veľmi oceňujem ich prácu, ktorá neznamená iba starostlivosť. Vyvíjajú zároveň rôzne aktivity, napríklad aj diskusie o boji s dezinformáciami,“ dodala.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Prezidentka pripomenula, že TÁTO myšlienka sa aj vďaka ministerstvu spravodlivosti pretavila do zákona