Téma zatvorených škôl zrejme tak rýchlo nevyšumí. Po tom, čo Ústredný krízový štáb neodklepol ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi plán návratu detí do škôl po 8. decembri, sa zdvihla vlna kritiky. Ozvali sa rodičia či odborníci a najnovšie sa na stranu tých, ktorí by videli deti čo najskôr v školách, pridala aj prezidentka Zuzana Čaputová.
„Teraz nie je čas na politické spory, deti sa potrebujú vrátiť do škôl,“ začala prezidentka, čím zrejme naznačila, že za neúspechom návrhu rezortu školstva môže byť aj čosi viac, ako len odborné pripomienky. „Napriek obrovskej snahe rodičov a učiteľov, dištančné vzdelávanie nie je plnohodnotná alternatíva vyučovacieho procesu. Žiaľ, pred našimi očami sa odohráva to, že časť jednej generácie detí a mladých ľudí si nedobrovoľne tvorí vzdelanostný dlh, ktorý ich bude sprevádzať možno po celý život,“ upozornila Čaputová.
Dáva tak za pravdu napríklad aj analytikovi Tomášovi Hellebrandtovi z Útvaru hodnoty z peniaze, ktorý upozorňuje na možné dosahy zavretých škôl nielen na deti, ale i na ekonomiku. „Na každom dni v škole záleží, lebo každý jeden deň bez školy neznamená len vzdelanostnú rezervu, ale aj absenciu sociálnych kontaktov a podnetov potrebných pre správny psychický vývoj. Potrebujeme preto s najväčším úsilím hľadať spôsob ako vrátiť deti do škôl čo najskôr tak, aby zároveň nedošlo k zhoršeniu epidemickej situácie,“ myslí si prezidentka.
Podľa kuloárnych informácií návrat žiakov do škôl stroskotáva na predstave premiéra Igora Matoviča, ktorý údajne trvá na pretestovaní všetkých pracovníkov škôl, žiakov a ich oboch rodičov. Ide tak o úlohu ako pre Popolušku, ktorá je zrejme nesplniteľná. „Ak majú žiaci zostať ďalšie týždne doma len preto, že vláda nenašla spoločné riešenie dôležitého problému, nie je to dobrá správa,“ dodala na záver Čaputová.
Minister školstva po včerajšom rokovaní Ústredného krízového štábu dostal opäť domácu úlohu. Nový plán chce predstaviť do 23. decembra. Ministrovi však už vraj pomaly začal pretekať pohár trpezlivosti. „Kvôli tomu, aby sme deti dostali do škôl, a kvôli učiteľom, školám a rodičom, ten pohár je veľmi hlboký. Ešte budem ďalej pracovať na tom, aby sme aj niektoré úlohy, ktoré sú naozaj mimo môjho chápania, nejakým spôsobom splnili,“ dodal Gröhling, ktorého sa zastal aj stranícky šéf, minister hospodárstva a dlhodobý tŕň v premiérovom oku Richard Sulík. „Pripravovali sme pandemický plán, viete, aké okolo toho boli ‘tanečky’, teraz zasa toto, no keď niekto nechce niečo prijať, tak hľadá dôvody, ako to neprijať. Ale my musíme byť zodpovední, už nemôžeme tak dlho deti nepúšťať do škôl, v horizonte piatich – desiatich rokov sa nám to vypomstí,“ veštil vicepremiér.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Prezidentka na strane rodičov: Deti sa potrebujú vrátiť do škôl