eReport.sk
Šimečka je klamár
Zuzana Čaputová FOTO TASR - Jakub Kotian

Prezidentka, ktorá nerozumela Slovensku. Päť rokov zlyhaní Zuzany Čaputovej – 1. časť


Tesne pred a po vypršaní prezidentského mandátu Čaputovej sa v médiách objavilo množstvo nekritických článkov sumarizujúcich jej pôsobenie na poste hlavy štátu. Asi tušíte, že tento článok bude iný. Prečítajte si najnovší komentár.

Prezidentka Zuzana Čaputová je už minulosťou, no jej zlyhania s nami zostávajú. V tomto článku sa pokúsime zhrnúť najvypuklejšie kauzy dnes už bývalej prezidentky.

Príprava kádra

Pred zvolením do funkcie prezidentky pôsobila Zuzana Čaputová ako právnička, advokátka a environmentálna aktivistka. To je jej oficiálny „silný životný príbeh“, ktorý znie skôr ako dobre premyslené PR. Dokonalý príbeh má však svoje slabé miesta.

Začínala na mestskom úrade v Pezinku ako asistentka na právnom oddelení, neskôr ako zástupkyňa prednostu. Príprava politického kádra so „silným životným príbehom“ začala už minimálne v roku 1998, keď absolvovala cyklus tréningov pre trénerov manažmentu, certifikovaný Americkou agentúrou pre medzinárodný rozvoj (USAID), čo je agentúra platená priamo americkou vládou.

V roku 2001 potom začala spolupráca s prominentnou mimovládkou Via Iuris, ktorá je z veľkej časti financovaná zahraničnými donormi a pracovali v nej aj také mená, ako advokát Tomáš Kamenec, syn historika a významného člena židovskej komunity Ivana Kamenca, ďalej všetkým dobre známy Marian Leško či celoživotná mimovládkarka Zuzana Wienk. Spolupráca skončila v roku 2017.

V rokoch 2005 – 2010 mala Čaputová vykonávať koncipientskú prax. Práve jej pochybná prax vyvolala mnoho nezodpovedaných otázok, čo ju pred druhým kolom prezidentských volieb 2019 donútilo požiadať o vyškrtnutie zo zoznamu advokátov. Dala tým v podstate za pravdu jej kritikom, ktorí tvrdili, že advokátsku skúšku nezískala v súlade so zákonom. Advokátsku prax pritom mala vykonávať medzi rokmi 2010 až 2019.

Zrodenie hviezdy

Rok 2013 je základným pilierom Čaputovej príbehu. Práve v tomto roku rozhodnutím Najvyššieho súdu SR vyvrcholila kauza Pezinská skládka. V roku 2016 za líderstvo v tejto kauze získala ocenenie Goldmanovej environmentálnej ceny. Tú udeľuje americká nadácia Goldman Environmental Foundation založená v roku 1989 manželmi Richardom a Rhodou Goldmanovcami. Každý rok získa toto ocenenie iba jedna osoba za jeden kontinent. V rámci ocenenia získala aj finančnú odmenu vo výške 175-tisíc amerických dolárov a cenu si prevzala v San Franciscu.

V roku 2017 sa táto čerstvo ocenená osobnosť stala spoluzakladateľkou a neskôr podpredsedníčkou hnutia Progresívne Slovensko.

Na tlačovej konferencii 29. mája 2018 Čaputová ohlásila svoju kandidatúru na post prezidenta SR vo voľbách v roku 2019. Ako jeden z hlavných dôvodom jej kandidatúry uviedla vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Zuzana Čaputová v prezidentských voľbách nakoniec dokázala zvíťaziť. Prezidentkou sa však stala najmä vďaka masívnej vlne hnevu, ktorú vytvorila vražda novinára Kuciaka v roku 2018. Následné protivládne protesty významných spôsobom prispeli k jej víťazstvu. O niečo podobné sa pokúsilo Progresívne Slovensko aj v ostatných prezidentských voľbách. Protestami chceli v prezidentskom paláci zachovať Kiskovsko-Čaputovskú kontinuitu v podobe Ivana Korčoka. Tentokrát sa im to našťastie nepodarilo.

Prvý rok v úrade – 2019

Prešlo len šesť dní v úrade a prvá kauza prezidentky Čaputovej v štýle jej predchodcu Kisku bola na svete. Na návštevu Prahy zobrala do vládneho špeciálu viacerých umelcov, medzi ktorými nechýbala ani Dorota Nvotová či speváčka kapely Živé kvety Lucia Piussi. Spriaznení „umelci“ vystupovali na samostatnom koncerte, ktorý bol venovaný práve Čaputovej.

Aj deklarovaná nadstraníckosť Čaputovej bola len predvolebným balamutením a rýchlo pominula. Fotografia z leta 2019 dokazuje, že o nadstraníckosti nemohla byť ani reč. V tíme poradcov totiž sedel Michal Šimečka. Ten bol lídrom kandidátky PS/Spolu v eurovoľbách, ktoré sa konali v máji 2019.

V septembri potom prezidentka letela do USA na klimatický samit OSN a opäť si vyrobila problémy. Bývala v luxusnom hoteli Lexington v najdrahšom a najväčšom apartmáne „Marilyn Monroe“, v ktorom sa slávna herečka stretávala aj s prezidentom Kennedym. Navyše ju sprevádzala jej 18-ročná dcéra Lea. Čaputová tiež odmietla poskytnúť celý zoznam osôb, ktoré s ňou leteli a nepomohla ani žiadosť na základe infozákona.

2020

V roku 2020 nastali krušné časy. Parlamentné voľby na konci februára nečakane vyhralo Oľano na čele s Igorom Matovičom. Ten dokázal najlepšie využiť nenávisť v spoločnosti voči Smeru, ktorú výdatne prikrmovali médiá. Vyfúkol tak víťazstvo preferovaným kandidátom PS/Spolu a Kiskovému projektu Za ľudí.

Čaputová Matoviča veľmi rýchlo 21. marca vymenovala za premiéra. Otvorila tak priestor na masívne politické čistky a hon na opozičných predstaviteľov. Všetkého schopný predseda vlády Matovič nezaváhal pri žiadnej špinavosti a Čaputová sa všetkému po celý čas prizerala. „Na jeho (pozn. Ficovom) mieste by som ticho šúchal nohami a čakal, kedy mi zaklope NAKA,“ vyhlásil v apríli Matovič. NAKA počas roka zasahovala prakticky každý mesiac. 30. decembra zomrel generál Milan Lučanský.

11. marca, teda tesne pred nástupom novej Matovičovej vlády, WHO vyhlásilo pandémiu ochorenia COVID-19. Obdobie po nástupe Matoviča sa už navždy do histórie zapísalo ako obdobie kovidovej Matovičovej tyranie, pri ktorej asistovala prezidentka Čaputová. Matovič napríklad na Veľkú noc zakázal presúvanie medzi okresmi a na vynútenie opatrenia zneužil celý policajný zbor. Ďalším z príkladov bolo celoplošné testovanie, ktoré aj napriek tomu, že mohla, Čaputová nezastavila.

Pokračovanie čoskoro

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka, ktorá nerozumela Slovensku. Päť rokov zlyhaní Zuzany Čaputovej – 1. časť

Odoberať
Upozorniť na
39 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre