eReport.sk
Prezident rozpustil parlament
Milo Djukanovič, foto:tasr

Čierna Hora: Prezident rozpustil parlament pred prezidentskými voľbami

Čiernohorský prezident vo štvrtok rozpustil 81-členný parlament, čím pripravil pôdu pre vypísanie predčasných parlamentných volieb. Milo Djukanovič sa v nedeľu v prezidentských voľbách zároveň uchádza o znovuzvolenie.

Prezident rozpustil parlament

Očakáva sa, že dátum predčasných parlamentných volieb Djukanovič určí v piatok. Pred tromi mesiacmi čiernohorská vláda neprežila hlasovanie o nedôvere a novú sa odvtedy nepodarilo vytvoriť. Kabinet premiéra Dritana Abazoviča preto funguje len ako úradnícka vláda.

Čierna Hora sa pripravuje v nedeľu na prezidentské voľby. Podľa prieskumov sa v prvom kole neočakáva jasné víťazstvo prozápadného prezidenta a preto bude pravdepodobne čeliť  niekomu z vyzývateľov v druhom kole o dva týždne. Za najsilnejších súperov sa považujú kandidáti viacerých prosrbských strán.

Prezidentské voľby

Djukanovič dominuje politickej scéne Čiernej Hory v rôznych funkciách už tri desaťročia. Jeho Demokratická strana socialistov (DPS) v roku 2006 priviedla Čiernu Horu k nezávislosti od Srbska a v roku 2017 do NATO. V roku 2020 však strana vzhľadom na obvinenia z korupcie v parlamentných voľbách prehrala s alianciou strán, ktoré sa usilujú o užšie vzťahy so Srbskom a Ruskom.

Vnútropolitická situácia je odvtedy v rozklade, čo obmedzuje snahu Čiernej Hory vstúpiť do Európskej únie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čierna Hora: Prezident rozpustil parlament pred prezidentskými voľbami

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti