eReport.sk
Prezident SR Peter Pellegrini
zdroj fb/Prezident SR Peter Pellegrini

Prezident: Pre Slovensko je kľúčové posilnenie východného krídla NATO


Prezident SR Peter Pellegrini v stredu privítal rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena posilniť obranu vzdušného priestoru Ukrajiny. Na samite Severoatlantickej aliancie vo Washingtone však upozornil na s tým súvisiace možné následky pre krajiny východného krídla NATO.

„Pre Slovensko je kľúčové, ako člena východného krídla NATO, aby bola posilnená protivzdušná obrana východného krídla ako takého,“ povedal. Bidenovo rozhodnutie podľa svojich slov privítal aj vo vzťahu k nedávnym útokom Ruska na území Ukrajiny i tragédii v oblasti civilných obetí.

Silné východne krídlo NATO

Pellegrini však na samite NATO a s ním spojenom Public Fóre plánuje hovoriť aj o tom, „aké sú kapacity obranného priemyslu Spojených štátov a Európy ako takej, aby sme plány o celkovej ochrane východného krídla protivzdušnou obranou boli schopní realizovať“. „Ďalších niekoľko kusov protivzdušnej obrany na Ukrajinu znamená, že ich nebude dosť pre členské krajiny NATO a Slovensko pravdepodobne naďalej zostane bez efektívnej ochrany vzdušného priestoru,“ povedal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stotenberg počas stretnutia v rámci summitu NATO vo Washingtone
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Horšie ako v stredoveku
  4. Prezident SR Peter Pellegrini

Potvrdil, že SR sa zúčastní na celkovom balíku NATO pre Ukrajinu v hodnote 40 miliárd dolárov a započíta si tieto výdavky do svojich dvoch percent výdavkov na obranu.

Slovensko tiež podľa Pellegriniho „podporuje maximálne integračné úsilie Ukrajiny do Európskej únie a poskytne všetko svoje know-how pri reformách“. „Trváme však na texte, ktorý hovorí o budúcom členstve v NATO Ukrajiny, že momentálne je možné túto otázku otvoriť, až keď bude na Ukrajine mier a nebude prebiehať vojnový konflikt,“ povedal. Dodal, že to tak bude v prípade, ak budú splnené príslušné podmienky a ak sa na tom zhodnú všetky členské krajiny Severoatlantickej aliancie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezident: Pre Slovensko je kľúčové posilnenie východného krídla NATO

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre