eReport.sk
oľský prezident Andrzej Duda (vľavo) víta slovenského prezidenta Petra Pellegriniho
oľský prezident Andrzej Duda (vľavo) víta slovenského prezidenta Petra Pellegriniho zdroj: tasr

Prezident ocenil priateľské vzťahy s Poľskom: Spájajú nás Tatry, ktoré tak milujeme na oboch stranách


Prezident SR Peter Pellegrini a poľský prezident Andrzej Duda ocenili dobré vzájomné vzťahy svojich krajín. V spolupráci chcú pokračovať.

Spájajú nás Tatry

,,Geograficky i symbolicky nás spájajú Tatry, ktoré na Slovensku i v Poľsku milujeme. Ich dramatický reliéf nám však niekedy bráni vidieť na jednu aj druhú stranu, o niečo lepšie sa spoznať a hlbšie si porozumieť. Mojím úprimným želaním je, aby sme našu budúcu spoluprácu s Poľskou republikou intenzívnejšie stavali nielen na základe našej úspešnej ekonomickej, ale aj kultúrnej a jazykovej blízkosti. Som nesmierne rád, že moja druhá nástupná zahraničná cesta prebehla vo veľmi priateľskom duchu a teším sa na budúcu intenzívnu spoluprácu,“ uviedol Pellegrini na sociálnej sieti.

 Vzájomné vzťahy ocenil aj poľský prezident. Privítal, že Pellegrini si ako destináciu svojej druhej bilaterálnej zahraničnej cesty vo funkcii prezidenta vybral Poľsko. Hovoril o potrebe vzájomného dialógu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. líder labouristov a budúci predseda vlády Keir Starmer
  2. Szijjártó s OSTRÝM odkazom

Diskutovali aj o budúcotýždňovom samite NATO

Hlavy štátov diskutovali aj o budúcotýždňovom samite NATO vo Washingtone. Duda tam chce otvoriť otázku výdavkov spojencov na obranu. Chce, aby členské krajiny zvýšili podiel na obranu na tri percentá HDP. Slovensko podľa Pellegriniho už investuje do obrany viac než dve percentá HDP.

Rokovali aj o prítomnosti vojsk Severoatlantickej aliancie na území svojich krajín. Duda informoval, že na samite bude žiadať o zvýšenie počtu spojeneckých vojakov na území Poľska. Pellegrini ozrejmil, že jednotky NATO na Slovensku už v súčasnosti pôsobia a v prípade potreby je SR pripravená na zvýšenie ich počtu.

Zdroj: tasr/fb

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezident ocenil priateľské vzťahy s Poľskom: Spájajú nás Tatry, ktoré tak milujeme na oboch stranách

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre