eReport.sk
Muž sa brodí cez rieku v osade počas ničivých záplav v juhoafrickom meste Durban vo štvrtok 14. apríla 2022.
Muž sa brodí cez rieku v osade počas ničivých záplav v juhoafrickom meste Durban vo štvrtok 14. apríla 2022. Foto: tasr/ap

Prezident Juhoafrickej republiky reagoval na ničivé záplavy: Ide o humanitárnu katastrofu

Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa v pondelok vyhlásil celonárodý stav prírodnej katastrofy v reakcii na záplavy, ktoré minulý týždeň zasiahli oblasti na juhovýchode JAR. Zároveň varoval, že obnova základných služieb bude nejaký čas trvať. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP.

„Ide o humanitárnu katastrofu, ktorá si vyžaduje masívnu a naliehavú pomoc,“ povedal Ramaphosa v televíznom prejave. „Životy, zdravie a blaho tisícov ľudí sú stále ohrozené,“ pokračoval.

Podľa prezidenta bol vážne zasiahnutý prístav v meste Durban – jeden z najväčších a najrušnejších terminálov na kontinente – ktorý je životne dôležitý pre ekonomiku Juhoafrickej republiky.

Záplavy v meste Durban a jeho okolí si vyžiadali najmenej 443 obetí na životoch a ďalších 48 ľudí je nezvestných, uviedol Ramaphosa. Dodal, že niektoré oblasti v provincii KwaZulu-Natal zostávajú neprístupné.

Armáda v pondelok oznámila, že do postihnutej oblasti vyslala 10.000 vojakov na pomoc pri obnove dodávok elektriny a vody, ako aj pri pátraní po nezvestných. Nádeje na ich nájdenie však slabnú, píše AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezident Juhoafrickej republiky reagoval na ničivé záplavy: Ide o humanitárnu katastrofu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti