eReport.sk
Premiéri Eduard Heger a Sebastian Kurz.
Premiéri Eduard Heger a Sebastian Kurz. Foto: tasr

VIDEO Premiéri Heger, Babiš a Kurz vyzvali k vakcinácii. Sľúbili, že hranice sa už zatvárať nebudú

AKTUALIZOVANÉ – Hranice sa už určite zatvárať nebudú ako v marci 2020. Riešením je čo najvyššia zaočkovanosť obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19. Zhodli sa na tom premiéri Slovenska, Českej republiky a Rakúska na stretnutí Slavkovského formátu na Štátnom zámku Lednice v Českej republike. Lídri troch krajín diskutovali aj o situácii v Afganistane a s tým súvisiacou možnou hrozbou prílevu ilegálnych migrantov.

Takže áno, bude aj pre občanov SR k dispozícii tretia dávka,

potvrdil premiér Eduard Heger.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz pripomenul, že s vírusom sa musíme naučiť žiť a zbraňou proti nemu je očkovanie. Český premiér Andrej Babiš uistil, že nebude ani žiaden lockdown.

Vírus nezmizne, pripomenul Kurz

Kurz jasne odmietol myšlienku zatvárania hraníc. „Vedie to k výrazným ekonomickým škodám,“ vyhlásil na spoločnom brífingu premiérov a pripomenul problémy pre exportnú ekonomiku aj cestovný ruch. „Budeme sa musieť s vírusom naučiť žiť, vírus nezmizne,“ pripomenul Kurz. Ak si niekto myslí, že treba iné opatrenia, ako je očkovanie, čiže zatvárať školy alebo hranice, tak tieto opatrenia by sa museli zavádzať aj o rok či tri roky, dodal Kurz.

„Zatváranie hraníc už neprichádza do úvahy,“ doplnil Heger s tým, že očkovanie je silnou zbraňou, hoci Slovensko má najnižšiu zaočkovanosť spomedzi týchto troch krajín. Prepad ekonomiky počas pandémie bol podľa premiérov tak výrazný, že sa to nemôže zopakovať.

Heger vyhlásil, že Slovensko pôjde rovnakou cestou ako Česko a Rakúsko, ktoré umožnia občanom očkovanie treťou dávkou. „Minister zdravotníctva bude v najbližších dňoch informovať o presnom nastavení tohto očkovania. Takže áno, bude aj pre občanov SR k dispozícii tretia dávka,“ potvrdil na spoločnom brífingu s Kurzom a Babišom.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) ešte predtým informoval, že v utorok na stretnutí šéfov rezortov zdravotníctva SR a ČR si partneri vymenili informácie okolo prípadného podávania tretej dávky vakcíny. Lengvarský priblížil, že Slovensko onedlho umožní vakcináciu podpornou dávkou pre rizikové skupiny obyvateľstva vrátane domovov pre seniorov.

Kurz i Babiš sa zhodli na tom, že pri podávaní tretej dávky nepotrebujú čakať na stanovisko Európskej liekovej agentúry, keďže majú vlastné štúdie.

„Spoločne hovoríme, že riešením je presvedčiť ľudí, aby sa ešte zaočkovali,“ povedal Babiš. Premiéri opätovne vyzvali ľudí k vakcinácii. „Jedinou účinnou zbraňou proti šíreniu COVID-19 zostáva očkovanie,“ zhodli sa partneri.

Kurz i Babiš sa zhodli na tom, že pri podávaní tretej dávky nepotrebujú čakať na stanovisko Európskej liekovej agentúry, keďže majú vlastné štúdie. Český premiér priblížil, že všetci, ktorí sa dali v krajine zaočkovať, dostanú po ôsmich mesiacoch SMS správu, ktorá ich vyzve k preočkovaniu jednou dávkou. „Mala by to byť rovnaká vakcína,“ informoval s tým, že SMS správy by mali začať ľuďom chodiť od 10. septembra.

Kurz sa zároveň na brífingu poďakoval Babišovi za ekonomickú spoluprácu v posledných rokoch. „Česká republika je náš najdôležitejší obchodný partner v tomto regióne,“ pripomenul.

Babiš o Afgancoch: V Európe už pre nich nie je miesto

Český premiér Andrej Babiš vyhlásil, že Afgancom treba pomôcť „u nich doma“ a v Európe pre nich už nie je miesto. Afganistanu sme povinní pomáhať, pripomenul rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Preto Rakúsko pošle navyše 18 miliónov eur na podporu Afgancov v susedných krajinách. Partneri sa tiež zhodli na dôraznom boji proti prevádzačom a nelegálnej migrácii.

Chceme pomáhať Afganistanu a krajinám v regióne. Nechceme, aby sa zopakovala situácia z roku 2015,

povedal Eduard Heger, predseda vlády SR.

Babiš pripomenul, že Afgancom treba pomôcť v ich krajine. „Aby zostali doma, v Európe už naozaj pre nich nie je miesto. Dúfam, že sa to podarí,“ povedal na spoločnom brífingu. Pokiaľ by sa to nepodarilo, bude podľa neho asi treba vyjednávať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. To Babiš nepovažuje za dobrú alternatívu; je podľa neho lepšie doriešiť, aby ľudia ostali v Afganistane.

Kurz: Budeme dôrazne bojovať s prevádzačmi

„Pomoc sa musí odohrávať tam, u nich na mieste a nemôže dôjsť k žiadnemu neriadenému migračnému prúdu do Európy,“ vyhlásil Kurz o situácii v Afganistane. „Snažíme sa zmierniť ich utrpenie, ale zhodujeme sa, že nemôžeme pripustiť, aby sa opakoval rok 2015. Sme proti ilegálnej migrácii a budeme dôrazne bojovať s prevádzačmi a pašovaním ľudí,“ dodal rakúsky kancelár.

Heger: Nechceme, aby sa zopakoval rok 2015

Heger potvrdil spoločný postoj partnerov v otázke migrácie a Afganistanu. „Chceme pomáhať Afganistanu a krajinám v regióne. Nechceme, aby sa zopakovala situácia z roku 2015, takže tam budú smerovať všetky naše kroky,“ doplnil.

Problém migrácie sa podľa Babiša opakovane vracia. Novú situáciu vidí v súvislosti s Bieloruskom, ktoré podľa jeho slov začína využívať migráciu ako hybridnú zbraň. „Dánsko dnes ponúka pobaltským krajinám pletivo na plot,“ pripomenul v súvislosti s problémami na hraniciach pobaltských krajín s Bieloruskom. Partneri sa podľa neho zhodujú na tom, že účelovú migráciu zo strany Bieloruska treba zastaviť a pobaltské krajiny dostanú podporu.

Rokovanie premiérov sa uskutočnilo v rámci stretnutia Slavkovského formátu. Vznikol v roku 2015, jeho cieľom je prehlbovať vzájomnú regionálnu spoluprácu troch susediacich krajín – Slovenska, Česka a Rakúska.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Premiéri Heger, Babiš a Kurz vyzvali k vakcinácii. Sľúbili, že hranice sa už zatvárať nebudú

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti