eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Premiér ohlásil pilotný projekt: Deti si so slanou vodou krátko vykloktajú hrdlo!

Premiér SR Igor Matovič (OĽANO) chce počas týždňa spustiť pilotný projekt spoločného odberu vzoriek na ochorenie COVID-19, ktorý je na báze kloktania. Uviedol to na sociálnej sieti. Uskutočniť sa má na dvoch základných školách.

„Deti si so slanou vodou krátko vykloktajú hrdlo, vypľujú do pohárika a po jednom následne vlejú do spoločného uzatváracieho pohárika za celú triedu,“ spresnil Matovič celú procedúru. Ak vyjde negatívny výsledok, trieda bude môcť pokračovať vo vyučovaní. V opačnom prípade to podľa šéfa vládneho kabinetu znamená, že minimálne jeden žiak v triede je pozitívny.

Metóda len pre regióny s nízkou mierou nákazy

Vtedy by mohli prichádzať do úvahy tri možnosti. „Celú triedu dať do karantény, urobiť všetkým deťom antigénové testy alebo urobiť všetkým deťom RT-PCR testy,“ doplnil s tým, že je možná aj kombinácia týchto možností.

Predseda vlády upozorňuje, že metóda kloktania je vhodná len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy. „Pri vyššej miere nákazy v regióne by sa mohlo stať, že pozitívna bude každá druhá či takmer každá trieda. To by spôsobilo následné neúmerné zahltenie kapacít laboratórií, až by sme im kapacitu minuli,“ dodal.

Prezenčná výučba iba pre deti s negatívnym testom

Okrem toho bolo počas víkendu v niektorých školách spustené testovanie žiakov, ich zákonných zástupcov a zamestnancov antigénovými testami. “Vzhľadom na nie práve priaznivú epidemiologickú situáciu sme k tomu pristúpili tak, že prezenčnej výučby sa môže zúčastniť len to dieťa, ktoré bolo negatívne testované na COVID-19,” poznamenal Matovič.

KLOKTANIE NA ŠKOLÁCH Deti patria do škôl, a preto som veľmi rád, že sme pomohli prelomiť bariéru obáv či neochoty a…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Nedeľa 6. decembra 2020

Zdroj: tasr, fb/i.matovic

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport