eReport.sk
Na snímke budova Národnej rady (NR) SR 3. marca 2021 v Bratislave.
Foto: tasr

Prekvapivé slová právnika: Núdzový stav by sa mal skončiť!

Núdzový stav bol naposledy predĺžený do 28. apríla. Podľa niektorých odborníkov, nie je nutné, aby sa predlžoval opäť. Stačili by vraj úpravy v rámci iných zákon. Dokonca sa mali nájsť aj nejakí poslanci, ktorí to chceli docieliť, ktosi im to však stopol.

„Viem aj o tom, že nejaký poslanecký návrh, v zmysle toho, že by sme už nepotrebovali núdzový stav, bol predložený, niekedy na túto schôdzu národnej rady, ale ten, ktorého nebudeme menovať, zatiahol minulý týždeň ručnú brzdu a globálne všetko zastavil,“ prezradil v diskusii Veda pomáha COVID 19 súdny lekár a právnik Peter Kováč. Podľa odborníka nie je nutné používať núdzový stav ako baranidlo.

Núdzový stav bude na Slovensku platiť ešte do 28. apríla. – Foto: tasr

„Ja som toho názoru, že núdzový stav by sa mal skončiť a vieme to urobiť tak, že by sme mali opraviť malými technickými novelami niekoľko málo zákonov,“ navrhuje Kováč.

„Napríklad, že si zmeníme zákon o hospodárskej mobilizácii takým spôsobom, že budeme môcť robiť všetko to, na čo potrebujeme núdzový stav. Lebo my tu máme okrem núdzového stavu aj ohrozenie zdravia druhého stupňa, čo je podľa zákona o civilnej ochrane mimoriadna situácia, ktorá nám umožňuje robiť to, čo potrebujeme,“ prezradil právnik a lekár.

Predĺži sa núdzový stav? Podľa niektorých odborníkov to nie je nutné. – Foto: tasr

Za pravdu mu dáva aj bezpečnostný analytik Radovan Bránik. „Som presvedčený, že absolútna väčšina problémov alebo potrieb, ktoré štát musí realizovať vo vzťahu k obyvateľstvu by po istej drobnej úprave tohto zákona (pozn. zákon o civilnej ochrane), stačili. Nebolo by nutné používať baranidlo toho ústavného zákona a núdzový stav. Len by bolo nutné veľkú časť volených politikov, aj toho, ktorého sme tu zmieňovali a nespomenuli, presvedčiť a vysvetliť, čo to v skutočnosti znamená. Lebo dodnes sa medzi politikmi nachádza taký zvláštny názor, že núdzový stav možno vyhlásiť len na konkrétny segment. Nič také neexistuje. Buď je núdzový stav zo všetkým, čo obnáša, alebo nie,“ upozornil odborník.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport