eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Prekvapivé číslo: Do sčítania obyvateľov sa zapojilo enormné množstvo Slovákov

AKTUALIZOVANÉ – Počas elektronickej i asistovanej formy sčítania obyvateľov sa do cenzu zapojilo 5,22 milióna ľudí. Celkový podiel sčítaných predstavuje 92,7 percenta z odhadovaného počtu obyvateľov. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia Štatistického úradu SR.

V online sčítaní, ktorého zber dát ukončili na konci marca, sa samosčítalo 4,84 milióna obyvateľov. V rámci asistovaného sčítania od 3. mája do 13. júna pribudlo 376.000 sčítaných. „Pre nás sú tieto počty úspechom, ďakujem každému, kto sa sčítal,“ povedal predseda ŠÚ Alexander Ballek. Ocenil komunikáciu s partnermi Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, vyzdvihol samosprávy  za spoluprácu pri sčítaní, rovnako tak informovanie zo strany médií.

Trojica najlepších okresov

Generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ Ľudmila Ivančíková informovala, že najviac sčítaných obyvateľov pochádza zo Žilinského kraja (94,6 percenta), medzi trojicu najúpešnejších patria aj Banskobystrický a Prešovský kraj (oba zhodne 94 percent sčítaných). „Banskobystrický a Prešovský kraj boli spolu s Košickým krajom lídrami v asistovanom sčítaní,“ dodala Ivančíková.

Prepadák v Bratislave

Naopak, najmenej sčítaných je v Bratislavskom kraji (jediný kraj pod 90 percent), v samotnom hlavnom meste SR sa sčítalo 441 000 obyvateľov (88,4 percenta odhadovaného počtu obyvateľov). Zber dát ešte stále nie je definitívne ukončený.“ Keďže ide o integrované sčítanie, budem v nasledujúcej fáze ešte pracovať s administratívnymi zdrojmi údajov, ktorých máme k dispozícii jedenásť. Pri porovnaní a doplnení, vyjde finálne číslo sčítania,“ vysvetlila Ivančíková.

Hovorkyňa SODB 2021 Jasmína Stauder informovala, že počas sčítania nezaznamenali a neboli nahlásené žiadne rušivé okolnosti a mimoriadne situácie. Predstavitelia ŠÚ potvrdili, že už v závere roka by mali poskytnúť prvé analýzy cenzu, ktoré sa týkajú získaných demografických, sociálnych a kultúrno-spoločenských informácií. „V prehľadnej podobe ich chceme ponúknuť na webe www.scitanie.sk,“ oznámil predseda ŠÚ.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport