Nie je to len tak. Odborníci varujú, že i keď ste mali ľahší priebeh ochorenia na COVID-19, následky môžete pociťovať aj niekoľko mesiacov. Dôvodom môže byť, že vo vašom tele sa ešte stále vyskytuje vírus.
„Je dôležité, aby aj tí, ktorí majú pocit, že infekcia je ľahko zvládnuteľná, to nezanedbávali a dotiahli terapiu hoci domácu do víťazného konca,“ povedal v diskusii odborníka na školstvo Juraja Hipša neuroimunológ Norbert Žilka. Podľa výskumov totiž, pokiaľ človek poriadne infekciu nedolieči, môže sa vírus usadiť v organizme. Takíto ľudia potom môžu trpieť únavovým syndrómom. „Osobne som stretol mnohých mladých ľudí, ktorí s tým mali veľký problém. Borili sa s tým týždne, niektorí až mesiace. Možno to podcenili a nedostatočne sa doliečili,“ hovorí neuroimunológ a pripája aj radu, ako sa tomu vyhnúť. „Nepreskočiť hneď na klasický režim. Neísť do stresových podmienok, hoci sa už cítim dobre. Pretože je to zradné. Treba počkať pár dní, pokiaľ to organizmus dokonale zvládne a môže sa tak lepšie predpripraviť, keď sa opäť stretne s vírusom SARS-CoV 2.“
Odborníci tiež v diskusii odporučili, ako postupovať, ak ste ochoreli na covid a zatiaľ sa liečite doma. „Odporúčame veľa oddychu, veľa spánku. To je pri vírusových infekciách veľmi dôležité. Vyhýbať sa nejakej väčšej fyzickej námahe. Odporúčame ešte vitamín D a vitamín C,“ povedal internista Peter Sabaka a tiež doplnil, ako sa správať, pokiaľ má človek teplotu. „Nie je dobré zrážať teplotu, keď je do 38,5, pretože teplota má svoj význam v boji s infekciou,“ zdôraznil. „Teplotu je dobré zrážať, keď je veľmi vysoká. Keď je nad 39, 39,5, tak nemá význam trpieť. Na to je najvhodnejší paracetamol, ako paralen alebo panadol, treba ale dbať, aby sa nimi človek nepredávkoval. Nimi sa totiž dá predávkovať a dosiahnuť poškodenie pečene. Dajú sa tiež používať imbuprofen, ibalgin a podobne,“ uzavrel Sabaka.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Prekonali ste covid? Na toto si dajte pozor!