eReport.sk
Stoltenberg oroduje za Ukrajinu
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: tasr/ap

Prehovoril Stoltenberg: Pre NATO sú klimatické zmeny zásadnou výzvou!

Používanie potravinovej krízy a energií ako zbraní je dôvodom urýchliť prechod na čistejšiu a zelenšiu ekonomiku. Uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rámci online podujatia pri príležitosti konferencie OSN o zmene klímy COP27 v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Informuje o tom spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sean Penn v Ukrajine
  2. Ilustračné foto
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  5. Socha slobody s ochranným rúškom

„Používanie potravinovej krízy a energií ako zbraní zo strany Ruska, ako súčasť jeho nezákonnej vojny na Ukrajine, podčiarkuje potrebu zvýšiť odolnosť, diverzifikovať dodávky a zdroje energie a urýchliť prechod na čistejšiu a zelenšiu ekonomiku,“ uviedol Stoltenberg vo svojom príhovore.

Zásadnú výzva našej doby?

Šéf Aliancie pripomenul, že sa ako prvý generálny tajomník NATO vlani osobne zúčastnil na klimatickej konferencii v Glasgowe (COP26). Dodal, že nová strategická koncepcia NATO prijatá na madridskom summite v júni tohto roku opisuje zmeny klímy ako „zásadnú výzvu našej doby“ a sľubuje, že NATO bude „vedúcou medzinárodnou organizáciou“ pokiaľ ide o pochopenie a prispôsobenie sa bezpečnostným vplyvom klimatických zmien.

Spojitosť medzi zmenami klímy a bezpečnosťou?

Spojenci sa v Madride dohodli aj na konkrétnom cieli znížiť emisie vyprodukované útvarmi a velením NATO do roku 2030 aspoň o 45 percent a do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Stoltenberg spresnil, že Aliancia sa zameriava na tri priority.

V prvom rade je to pochopenie spojitosti medzi zmenami klímy a dopadom na bezpečnosť z pohľadu vzniku nových hrozieb, konfliktov a migračných tokov. V druhom rade je to dopad zmien klímy na vojenské operácie a misie spojencov, vrátane potreby prispôsobovať tomu vojenské vybavenie, uniformy a výzbroj. A do tretice je tu snaha adaptovať aj bojové stroje a dopravné prostriedky na modernejšie, s menšími emisiami alebo bezemisné, a znižovaniu emisií prispôsobiť aj vojenské misie a cvičenia.

Virtuálne podujatie v rámci COP27 spoluorganizovala Severoatlantická alancia, nemecké ministerstvo zahraničných vecí a Mníchovská bezpečnostná konferencia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prehovoril Stoltenberg: Pre NATO sú klimatické zmeny zásadnou výzvou!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti