eReport.sk
Biden a Macron v spoločnom vyhlásení
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto:tasr/ap

V predčasných voľbách vo Francúzsku už odvolil aj Macron: Hodlá napraviť blamáž z eurovolieb


Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu odovzdal svoj hlas v predčasných parlamentných voľbách, ktoré vyhlásil pred tromi týždňami. Odvolili aj ďalší poprední francúzski politici.

Prezident a jeho manželka Brigitte Macronová odvolili v obci Le Touquet-Paris-Plage na severe Francúzska, píše na svojej webovej stránke francúzsky denník Le Monde. Macron po neúspechu svojej strany vo voľbách do Európskeho parlamentu 9. júna rozpustil Národné zhromaždenie a oznámil termíny volieb.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruské ministerstvo obrany
  2. Ľuboš Blaha
  3. Na kombosnímke vľavo Emmanuel Macron a Marine Le Penová,

V nedeľu (30. júna) už odhlasoval aj predseda krajne pravicového Národného združenia (RN) Jordan Bardella, bývalá predsedníčka RN Marine Le Penová i viacerí poprední francúzski politici vrátane premiéra Gabriela Attala.

Odvolili aj bývalí prezidenti

Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy so svojou manželkou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou odvolili v Paríži, uviedol Le Monde. Hlas odovzdal aj bývalý prezident krajiny Francois Hollande, ktorého v máji 2017 nahradil Macron. Úradujúci prezident bol znovuzvolený v roku 2022.

Blamáž Macronovej strany

Voľby do EP vo Francúzsku vyhralo RN vedené 28-ročným Bardellom. Druhá skončila so ziskom 14,6 percenta hlasov koalícia Besoin d’Europe (Potrebujeme Európu), ktorej súčasťou bola aj strana Obroda (RE) prezidenta Macrona a na treťom mieste sa umiestili Socialisti s podporou 13,8 percenta voličov.

Voľby do 577-členného Národného zhromaždenia (dolná komora parlamentu) sú dvojkolové. Jeho definitívne zloženie bude známe až po druhom kole, ktoré sa koná 7. júla, pripomenula agentúra AFP. V krajine je viac než 49 miliónov registrovaných voličov. Volebné miestnosti sú otvorené od 8.00 h do 20.00 h a počiatočné výsledky budú známe už krátko po ich zatvorení.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V predčasných voľbách vo Francúzsku už odvolil aj Macron: Hodlá napraviť blamáž z eurovolieb

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre