eReport.sk
Na ilustračnej snímke elektromobil známej švédskej značky.
Na ilustračnej snímke elektromobil známej švédskej značky. Zdroj: volvocars.com

Predaje elektromobilov v Európe sa prepadajú, automobilky sa zrazili s realitou a menia plány


Namiesto elektromobilov si pozície upevňujú spaľovacie koncepcie všetkého druhu, či už im hovoríme benzíny, nafťáky, mild-hybridy alebo hybridy. Tieto vozidlá dnes predstavujú 81 percent všetkých predaných áut.

Už dávno je celkom zjavné, že automobilkami plánovaná „elektrická revolúcia” je napriek extrémnej politickej podpore tohto zámeru úplnou utópiou. Potvrdzujú to dáta.

Nereálne plány

Stačí sa pozrieť na predchádzajúce zámery automobilových firiem. Napríklad v New York Times sa dočítate, ako Mercedes v roku 2025 „presunie svoju pozornosť výhradne k elektrickým autám a bude pripravený do roku 2030 predávať len tie“. Motley Fool zdokumentovalo, ako VW plánoval v roku 2025 predávať pätinu áut s elektrickým pohonom a môžeme pripomenúť, ako Ford sám použil slová o tom, že ide do elektromobilov „all-in“ a od roku 2026 nebude ponúkať nič ako elektrické a plug-in hybridné autá.

Autoforum pripomína, že toto všetko svojho času komentovali ako nezmysly a všetky tieto plány sú dnes v koši. Mercedes otočil , VW kapituloval a Ford si sype popol na hlavu .

Dnes môžeme povedať, že napríklad VW ako značka dosiahol v prípade elektromobilov podľa dát JATO Dynamics s elektromobilmi v Európe podiel na trhu vo výške 8,9 percenta a musel by počas 6 mesiacov viac ako zdvojnásobiť odbyt týchto áut, aby dosiahol svoje ciele. Reálne však predaj takmer všetkých jeho elektrických modelov o desiatky percent klesá. Mercedes je potom s ich podielom na vlastných predajoch na 14,5 percentách a je na hony vzdialený tomu, aby si za 6 mesiacov mohol dovoliť „presunúť svoju pozornosť výhradne k elektrickým autám”.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Elektromobilita na Slovensku
  2. diaľnica
  3. elektromobil značky BYD, Čína

Tvrdý stret s realitou

Niečo podobné platí prakticky naprieč trhom, čo nakoniec najlepšie dosvedčujú čerstvé čísla európskej asociácie výrobcov áut ACEA , ktorá konštatuje, že elektromobily sa už naprieč celou Európou stretávajú s poklesom záujmu. Medziročne klesol celý trh o 3 percentá, elektromobily sú ale dole až o 12 percent. Ich trhový podiel sa tak zmrštil o desatinu z 13,8 na 12,5 percenta, čo naozaj nenaznačuje nič o skvelých vyhliadkach do budúcnosti. ACEA navyše v komentári k výsledkom predpokladá, že nové clá vo výške až 38,8 percenta na elektromobily z Číny môžu ich pozíciu elektromobilov na trhu ešte viac oslabiť.

Ešte horšie sú na tom plug-in hybridy, ktoré v máji predstavovali na trhu už iba 6,5 ​​percenta predaných áut a klesajú na obľube podobne ako elektromobily. Ešte vlani v máji tvorili 7,4 percenta trhu. Vládu si tak upevňujú dominantne spaľovacie koncepcie všetkého druhu, či už im hovoríme benzíny, nafťáky, mild-hybridy alebo hybridy. Tieto vozidlá dnes predstavujú 81 percent všetkých predaných áut, navyše treba dodať, že aj dobíjací hybrid je stále v prvom rade spaľovacie auto.

Zdroj: Autoforum

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Predaje elektromobilov v Európe sa prepadajú, automobilky sa zrazili s realitou a menia plány

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne