eReport.sk
Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku na budovu, v ktorej sídlia viaceré zahraničné médiá, vrátane agentúry The Associated Press (AP) v Gaza City, v pásme Gazy 15. mája 2021.
Dym stúpa po izraelskom útoku na budovu. Foto: tasr/ap

Prečo zaútočil Izrael na budovu s redakciami? Armáda ponúkla nové vysvetlenie

Izraelská armáda po svojom kontroverznom nálete na budovu s redakciami médií v palestínskom pásme Gazy spred niekoľkých týždňov podrobne rozpracovala a vysvetlila dôvody zničenia tejto výškovej budovy. V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Radikálne palestínske hnutie Hamas pracovalo v budove na technológii, ktorá mala narušiť pôsobenie protiraketového systému Izraela s názvom Železná kupola, uviedla armáda v utorok vo vyhlásení. Dodala, že v budove bolo na tento účel uskladnené špeciálne zariadenie.

Podľa armádneho vyhlásenia bolo toto zariadenie možné zničiť zrútením výškovej budovy. Izraelské vzdušné sily zaútočili na výškovú budovu v Gaze v polovici mája, keď prebiehal najnovší ozbrojený konflikt medzi Izraelom a palestínskymi militantmi.

Zničené boli okrem iných redakcie americkej tlačovej agentúry Associated Press (AP) a katarskej televíznej stanice al-Džazíra. Izrael pred náletom vopred varoval obyvateľov Gazy. Agentúra AP reagovala na útok so zdesením a združenia novinárov vyjadrili vážne obavy z vývoja situácie.

Izraelská armáda najprv útok odôvodňovala menej jasne či konkrétne a uviedla len, že budovu využívala aj vojenská tajná služba Hamasu, ktoré v pásme Gazy vládne.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport