eReport.sk
foto: tasr

Prečo sa v niektorých krajinách neočkujú Astrou mladí ľudia?

Očkovanie je na Slovensku v plnom prúde a kvôli nezáujmu vyšších ročníkov, sa otvára možnosť vakcinácie aj pre čoraz mladších ľudí. Najnovšie sa môžu dať očkovať aj štyridsiatnici, na výber z očkovacích látok však nemajú. Používa sa AstraZeneca, iné európske krajiny zvolili iný postup.

Podľa imunológa Vladimíra Leksu existuje hypotéza, že mladší ľudia majú silnejšiu imunitnú reakciu po očkovaní. „A práve to sa týka AstraZeneca, pretože tá je postavená na šimpanzom víruse a všetci ľudia, ktorých ja poznám a mali pod tridsať rokov mali silnejšie vedľajšie účinky ako tí, ktorí sú starší. Hypotéza je, že zrejme tým imunitným systémom sa zaktivovali nejaké cesty ústiace do nejakých protilátok, ktoré by mohli túto trombózu vyvolať,“ povedal v diskusii Veda pomáha – Covid-19 odborník a dodal, že naisto to však ešte vedci nevedia. Napriek tomu niektoré krajiny upravili svoju očkovaciu stratégiu v súvislosti s AstraZeneca. V Dánsku dokonca dali vakcíne úplnú stopku. Ide zatiaľ o prvú krajinu, ktorá tak učinila.

Dáni dali vakcíne od AstraZeneca stopku. Nevylučujú, že sa k nej ešte vrátia. – Foto: tasr

„V niektorých severských krajinách sú až takí opatrní, že to stopli úplne, ale v iných krajinách to stopli preto, aby neboli ohrození mladší, ktorí majú silnejšiu imunitnú odpoveď. Tak to dali seniorom. Krajiny sa veľmi od seba líšia,“ uviedol imunológ, ktorý si takto vysvetľuje situáciu na Slovensku. „My zatiaľ očkujeme Astrou normálne, lebo zrejme nemáme dostatok Pfizeru,“ povedal.

Napriek tomu zdôraznil, že odporúča očkovanie. „Benefitov je viac ako rizík,“ zdôraznil. Za pravdu mu dáva aj virológ Juraj Kopáček. „Tieto veľmi ojedinelé príhody, keď sa bavíme o Astre, tam je to vyčíslené, že jeden z 250 000 má riziko krvných zrazenín. Ženy, ktoré berú antikoncepciu majú šancu jedna z 2 000, že dostanú krvné zrazeniny a keď často lietate lietadlom, tak jeden z 1 000 môže dostať krvné zrazeniny,“ povedal vedec.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prečo sa v niektorých krajinách neočkujú Astrou mladí ľudia?