eReport.sk
Budú Rusku čoskoro chýbať peniaze
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Prečo Rusi išli do manévrov s Čínou? Vysvetlil Gerasimov. Putin zase poslal odkaz USA


Prečo Rusi išli do manévrov s Čínou? Spoločné námorné cvičenia Ruska a Číny sú reakciu na čoraz agresívnejšie správanie americkej armády v ázijsko-tichomorskom regióne, uviedol vo štvrtok náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin údajne "poťahal za nitky
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
  3. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  4. výbuch explózia

„Táto spolupráca je prirodzenou reakciou na agresívne budovanie vojenského potenciálu USA v regióne… Cvičenia, ktoré vedieme, sú prísne v súlade s medzinárodným právom,“ povedal Gerasimov.

Ide aj o posilnenie spolupráce Moskvy a Pekingu

Rusko nedávno oznámilo, že od 21. do 27. decembra sa niekoľko jeho vojenských lodí zapojí do spoločných vojenských manévrov pri čínskom pobreží. Ich cieľom je posilniť vojenskú spoluprácu medzi Moskvou a Pekingom.

Chcú zvýšiť bojovú pripravenosť

„Účelom týchto cvičení je zvýšiť bojovú pripravenosť síl oboch krajín a schopnosť odolávať novým výzvam a hrozbám,“ vysvetlil náčelník ruského generálneho štábu.

Na videosnímke krížnik Varjag tichomorskej flotily ruských námorných síl vyplával na spoločné cvičenie Ruska a Číny. – Foto: tasr/ap

Čína a Rusko v poslednom čase zintenzívnili spoločné vojenské cvičenia navzdory desaťročiam vzájomnej nedôvery a považujú ich už za súčasť zosúlaďovania svojej zahraničnej politiky, napísal britský denník The Guardian. Niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu deklaroval Peking „neobmedzené“ priateľstvo s Ruskom.

Len predlžujete konflikt, odkázal Putin

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok kritizoval Spojené štáty za poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Patriot Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP. „Tí, ktorí nám čelia, tvrdia, že je to obranná zbraň,“ uviedol ruský prezident a dodal, že sa voči nej vždy nájde prostriedok. „Ľudia, ktorí takto konajú, konajú naprázdno. Len to predlžuje konflikt,“ dodal Putin pre novinárov.

Na archívnej snímke z 25. marca 2022 protiraketový systém Patriot na poľskom letisku Rzeszów-Jasionka ležiacom asi 90 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. – Foto: tasr/ap

USA v stredu oznámili, že Ukrajine poskytnú na obranu pred ruskou agresiou systémy Patriot v rámci balíka pomoci v hodnote 1,85 miliardy dolárov. Americký prezident Joe Biden neskôr v Bielom dome prijal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý mal  prejav aj v americkom Kongrese.

Keremeľ reagoval aj na Zelenského vo Washingtone

Kremeľ  v reakcii na Zelenského návštevu vyhlásil, že Washington a Kyjev sú hluchí k obavám Ruska. Systém Patriot bol pôvodne vyvinutý spoločnosťou Raytheon na zachytávanie vysoko letiacich lietadiel. V 80. rokoch minulého storočia bol upravený, aby dokázal čeliť novým hrozbám vo forme taktických balistických rakiet, vysvetlila agentúra AFP.

Po prvý raz bol v boji nasadený počas vojny v Perzskom zálive a neskôr aj počas americkej invázie v Iraku v roku 2003, píše agentúra Reuters.

Cena jednej batérie Patriot? Miliarda dolárov

Systém schopný presunu zvyčajne pozostáva z radaru, kontrolnej stanice, generátora energie, zariadenia na odpaľovanie striel a ďalších podporných vozidiel. Každá z batérii môže mať až osem zariadení na odpaľovanie rakiet, pričom každé má štyri strely, píše CNN. Na obsluhu jednej batérie je potrebných približne 90 vojakov. Cena jednej takejto batérie Patriot je viac ako jedna miliarda dolárov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prečo Rusi išli do manévrov s Čínou? Vysvetlil Gerasimov. Putin zase poslal odkaz USA

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: