eReport.sk
Vyhradené parkovacie miesta v Petržalke. Foto: tasr

Prečo Petržalke vzrástol počet obyvateľov? Odpoveď vás asi prekvapí

V bratislavskej Petržalke vzrástol po 26 rokoch počet obyvateľov s trvalým pobytom.

Dôvodom bolo minuloročné spustenie miestnej parkovacej politiky. V utorok to potvrdila mestská časť, ktorá od augusta do decembra 2019 zaevidovala nárast počtu nových Petržalčanov o 1512. Po prvýkrát od roku 1993 tak mala samospráva na konci roka viac obyvateľov ako na začiatku.

Najviac rezidentov má trvalý pobyt na Budatínskej

V pilotnom parkovacom systéme, ktorý spustili 1. novembra 2019, je momentálne zaregistrovaných 35.496 rezidentov a 38.980 áut. Z 26.000 regulárnych parkovacích miest (podľa passportu z roku 2014) je vyznačených 15.500 modrých parkovacích miest a 1719 vyhradených parkovacích miest. „Výrazne najviac rezidentov má trvalý pobyt na Budatínskej ulici (1483), Znievska (1061) a Ševčenkova (1038),“ informovala mestská časť.

Zavedením systém získali cenné informácie

Petržalka ďalej sčítava vozidlá na verejných priestranstvách a po roku môže potvrdiť, že v rovnakých oblastiach ako pri prvotných sčítaniach sa nachádzalo v priemere 31.000 áut, čo je o približne 2000 menej. Samospráva momentálne však nevie presne určiť, či je to výsledok situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu alebo zavedením parkovacieho systému. „Podarilo sa nám čiastočne uvoľniť parkovacie kapacity pre Petržalčanov vo večerných hodinách a presunúť „mimopetržalských vodičov“ z parkovísk pri bytových domoch na menej atraktívne miesta. V neposlednom rade, zavedením systému sme získali cenné informácie, na základe ktorých vieme presne pomenovať konkrétne problémy v jednotlivých lokalitách a hľadať vhodné riešenia,“ spresnil starosta Petržalky Ján Hrčka.

Na snímke starosta mestskej časti Bratislava – Petržalka Ján Hrčka. Foto: tasr

Petržalská samospráva deklaruje, že bude pokračovať v značení parkovacích miest a zavedie návštevnícke hodiny. „Uvedomujeme si, že vytvorením zaregulovaných parkovísk sa na niektorých miestach Petržalky situácia s parkovaním skomplikovala a tieto oblasti máme v hľadáčiku ako prvé pri budovaní nových parkovacích miest,“ uviedla mestská časť.

Parkovací systém je vraj funkčný, prehľadný a jednoduchý

Očakáva zároveň zavedenie bratislavskej celomestskej parkovacej politiky, ktorej sa bude musieť Petržalka prispôsobiť. Prvé zóny celomestskej parkovacej politiky by mali byť spustené na jeseň 2021. „Našou snahou bude zjednotenie nášho a mestského systému. Náš parkovací systém po roku od jeho zavedenia a používania hodnotíme ako funkčný, prehľadný a jednoduchý ako pre našich pracovníkov, tak aj pre užívateľov,“ deklaruje mestská časť.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prečo Petržalke vzrástol počet obyvateľov? Odpoveď vás asi prekvapí

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php