eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Prečo nezabral lockdown ani testovanie? Analytici majú jasné riešenie!

Tomuto poradiu sme kraľovať nechceli! V rebríčkoch najhoršie pandémiou zasiahnutých krajín sme sa dostali do najužšej globálnej špičky. Podľa štatistík portálu ourworldindata.org sme to v poslednom týždni dotiahli na prvé miesto na svete v počte úmrtí na milión obyvateľov. Ako sa ale z tejto katastrofy dostať do normálu? Analytici z platformy Dáta bez pátosu majú všetko zrátané a opäť ponúkajú vláde tvrdé, náročné, ale jasné riešenie!

Odborníci dávajú kompetentným do pozornosti tentokrát opatrenia v Nemecku. Upozorňujú, že začiatkom decembra bola krajina piva a praclíkov na tom podobne ako Slovensko v úrovni výskytu covidu na 100-tisíc ľudí. No zatiaľ čo Nemcom odvtedy nelichotivé čísla kontinuálne klesali u nás mali úplne opačnú krivku.

Lockdown v Nemecku zabral pre toto!

Čo teda spravili inak ako my? Analytici majú jasnú odpoveď: bol to dlhý a prísny lockdown. „Trpezlivosť, sústredenosť na cieľ, jasná stratégia, priebežné vyhodnocovanie, sprísnenie cieľa, neústupčivosť, odborníci v čele boja, politici poslúchajú,” sucho menovali v statuse základne atribúty úspešného zvrátenia krivky pandémie v Nemecku štatistickí experti.

Nemenej dôležitá bola podľa nich včasná a adresná ekonomická pomoc, ktorá pomohla zvýšiť odhodlanie obyvateľov dodržiavať opatrenia. „Izolácia, odstup, respirátor, homeoffice, žiadne plošné, žiadne celo, žiadne testovanie,” upozornili analytici na ďalšie kľúčové rozdiely v stratégii.

Graf ukazuje porovnanie počtu nakazených v Nemecku a na Slovensku od decembra. – Foto: Our world in data

Budeme tam, kde sme boli v decembri

Zdôraznili, že tvrdý a riadne kontrolovaný lockdown zabral aj v ostatných európskych krajinách ako Belgicko, Holandsko či Dánsko. „Sme presne tam, kde sme boli pred 2 mesiacmi 10. až 14. decembra, keď sme mali prijať podobný lockdown ako Nemci (19. 12), Holanďania (16.12) a Dáni (19.12). Ale my sme mali rozpustilé Vianoce, omšovanie, návštevy, bozkávačky starkých, cestovačky a lyžovačky,” zopakovali už niekoľkokrát omieľané dôvody raketového nárastu nakazených na Slovensku v novom roku. „Ak teraz sprísnime, tak je šanca, že do Veľkej Noci budeme tam, kde Nemci pred 2 týždňami,” uzavreli nie príliš optimistickú víziu analytici na sociálnej sieti.

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.