eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Prečo by sme sa mali báť juhoafrického variantu koronavírusu?

Na Slovensku máme potvrdených už niekoľko prípadov juhoafrického variantu vírusu COVID-19. Podľa odborníkov môže byť infekčnejší a unikať protilátkam. Problémom môže byť aj nižšia účinnosť vakcín na juhoafrický variant. Napriek tomu očkovanie zostáva jednou zo zbraní v boji proti pandémii.

Téme sa venoval aj Marek Kajan z projektu Očami farmácie, ktorý momentálne pracuje ako farmaceut vo Švajčiarsku. Upozorňuje, že juhoafrický variant, ktorý už vtrhol aj na Slovensko obsahuje viaceré mutácie, medzi tie najvýznamnejšie patria mutácie, ktoré pomáhajú vírusu lepšie sa zachytávať v ľudských bunkách, pevnejšie sa na ne viazať a tiež pomáhajú uniknúť niektorým druhom protilátok. „Prvotné štúdie naznačujú, že juhoafrický variant môže unikať imunitnému systému a protilátkam, ktoré si telo vytvorilo po prekonaní COVID-19. Tým pádom by mohlo nastať opätovné nakazenie sa novým variantom,“ upozorňuje odborník s tým, že zatiaľ je otázne, či sú voči tomuto variantu účinné vakcíny.

Nové varianty koronavírusu nie sú dôvodom nedať sa zaočkovať. – Foto: tasr

„V tomto smere potrebujeme stále množstvo dát. Posnažil som sa pre vás zistiť tie najaktuálnejšie. Od spoločností Pfizer/BioNtech a Moderna sú aktuálne dostupné len štúdie v skúmavkách. Nejde teda o „real-world“ dáta, ktoré by ich účinnosť alebo neúčinnosť potvrdili respektíve vyvrátili. Vakcína od spoločnosti Johnson and Johnson testovala účinnosť vakcíny aj v Južnej Afrike a ich vakcína dosiahla účinnosť 56 %. Tu však treba poznamenať, že toto číslo musíme brať v kontexte dizajnu štúdie a nemôžeme ho porovnávať s účinnosťami ostatných vakcín, keďže jednotlivé štúdie sledovali rôzne parametre a porovnávanie by bolo ako porovnávať jablká a hrušky. Vakcína od spoločnosti AstraZeneca ukázala približne 10 % účinnosť proti juhoafrickej mutácii,“ uviedol farmaceut s tým, že napriek tomu, by sme mali v očkovaní pokračovať. „Jednotlivé varianty nie sú dôvodom, prečo sa neočkovať. Práve naopak. S koronavírusom sme vo vojne, pričom každý zaočkovaný človek predstavuje účinnú obranu. Čím menej ľudí sa nakazí, tým menšia šanca, že vznikne nová mutácia. Je teda dôležité očkovať rýchlejšie ako vírus mutuje,“ upozorňuje.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prečo by sme sa mali báť juhoafrického variantu koronavírusu?

KOMENTOVALI STE: