eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Pre protesty proti komunite LGBTQ zrušili pochod homosexuálov v Tbilisi

Organizátori pondelkového pochodu homosexuálov v gruzínskej metropole Tbilisi sa z obáv o bezpečnosť zúčastnených rozhodli nakoniec plánované podujatie zrušiť, informovala agentúra AFP a portál OC Media.

V Tbilisi vypukli protesty pre pochod už v piatok. Stovky demonštrantov proti komunite LGBTQ sa aj v pondelok zišli v Tbilisi pred budovou parlamentu, kde sa dostali do potýčok s novinármi a vyhlasovali, že budú narúšať priebeh pochodu.

Vláda vraj zlyhala

Skupina demonštrantov napadla tiež sídlo organizátorov plánovaného pochodu. Demonštranti za sebou zanechali rozbité okná i zariadenie a budovu chceli údajne aj podpáliť, píše sa v príspevku organizátorov na sociálnej sieti Twitter.

Homosexuáli, lesbičky a transrodoví vyvolávajú kontroverzie:

  1. Varšavský primátor Rafal Trzaskowski

Organizátori napokon v pondelok popoludní oznámili, že pochod sa z obáv o bezpečnosť zúčastnených konať nebude. Vláda podľa nich zlyhala a nedokázala ochrániť “základné práva ľudí”. Podľa organizátorov tieto protesty “začali vojnu proti občianskej spoločnosti, demokratickým hodnotám a európskemu smerovaniu krajiny”.

Garibašvili: Je tu hrozbu konfrontácie občanov

Diplomatická misia Spojených štátov a Európskej únie (EÚ) i veľvyslanectvá viac než 16 krajín minulý týždeň v spoločnom vyhlásení naliehali na gruzínsku vládu, aby “všetkým obyvateľom Gruzínska zabezpečila právo na pokojné zhromažďovanie sa”.

Gruzínske úrady prisľúbili ochranu ľudom, ktorí sa pochode homosexuálov zúčastnia, gruzínsky premiér Irakli Garibašvili však pondelok z bezpečnostný dôvodov vystúpil proti tomuto podujatiu.

Organizovanie pochodu homosexuálov “nie je rozumné pretože predstavuje hrozbu konfrontácie občanov,” uviedol Garibašvili na pondelkovom zasadnutí vlády.    

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
KOMENTÁRE / KOMENTOVAŤ
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport