Minister vnútra a šéf Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok na svojom facebooku kritizoval opozíciu za postoj pri hlasovaní o uznesení proti rozšíreniu systému emisných povoleniek ETS2. Podľa jeho slov sa opozičné strany postavili proti záujmom slovenských rodín a uprednostnili „bruselských úradníkov“.
„Opozícia dostala možnosť pozrieť sa ľuďom do očí, priznať si chybu a povedať – prepáčte,“ napísal Šutaj Eštok na sociálnej sieti. Ako uviedol, parlament hlasoval o uznesení, ktorým Slovensko odmieta rozšírenie systému obchodovania s emisnými povolenkami ETS2, čo by podľa vlády mohlo zvýšiť ceny energií a pohonných hmôt.
Uznesenie podľa ministra prešlo vďaka 80 hlasom, pričom z opozičných poslancov ho podporil len Richard Vašečka (Kresťanská únia). Ostatné opozičné strany – Progresívne Slovensko, SaS, KDH a hnutie Slovensko (OĽaNO) – podľa Šutaja Eštoka uznesenie nepodporili.
„Slovenskej opozícii nejde o ľudí ani o Slovensko. Pre Šimečku a jemu podobných bude bruselský úradník vždy viac ako slovenská rodina,“ uviedol v statuse.
Pozadie sporu o ETS2
Európska únia plánuje v roku 2027 zaviesť druhý systém obchodovania s emisnými povolenkami (ETS2), ktorý by sa mal týkať budov, dopravy a ďalších sektorov. Cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov, no viaceré štáty vrátane Slovenska upozorňujú na možné sociálne dopady na domácnosti a malé podniky.
Vláda Roberta Fica v posledných týždňoch viackrát deklarovala, že bude žiadať odklad alebo prehodnotenie systému ETS2 na úrovni EÚ. Hlasovanie v parlamente preto označila za prejav podpory národného postoja voči Bruselu.












KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Šutaj Eštok: Pre opozíciu je bruselský úradník viac ako slovenská rodina