eReport.sk
Robert Fico Foto: tasr

Právnik o Ficovom nápade dotiahnuť Pčolinského do parlamentu: Je to neznalosť práva, mal sa poradiť!


Zdá sa, že pre súčasných poslancov nič nie je nemožné a žiadne legislatívne obmedzenia pre nich neplatia. Alebo si to aspoň myslia. Na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu si odhlasovali, že na utajované rokovanie o minulotýždňovom zvláštnom stretnutí ústavných činiteľov na pôde SIS, si pozvú exriaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského priamo z väzby. Právnik im odkazuje, že odklepnúť si môžu čo chcú, ale toto uznesenie je nevykonateľné!

Procedurálny návrh, ktorý pôvodne predkladal poslanec, odídenec z Kotlebovho klubu Tomáš Taraba si osvojil Robert Fico. Za privedenie Pčolinského z väzby hlasovalo až 68 zákonodarcov. Väčšina opozície, ale aj kollárovci a 5 poslanci z OĽANO.

Národná rada pred malou chvíľou schválila, že má záujem, aby sa na jej rokovaní zúčastnil bývalý riaditeľ SIS pán Pčolinský,” šokoval prítomných novinárov na chodbe parlamentu Ondrej Dostál z SaS.

Neexistuje taká právna úprava

„Je to absolútne neštandardný krok, ale v trestnom konaní som sa s takýmto niečím stretol prvýkrát,“ okomentoval bizarnú požiadavku právnik Dávid Lenčéš. Zdôraznil, že neexistuje žiadna právna úprava, ktorá by takúto možnosť riešila. „Nepovažujem to za dôvod, pre ktorý by mohol byť predvedený z väzby na rokovanie národnej rady,“ skonštatoval.

Zákon podľa neho jednoznačne upravuje za akých podmienok môže človek opustiť väzbu mimo výsluchov. Upozorňuje, že ide o špeciálne prípady. „Maximálne pokiaľ je potrebné vyšetrenie osoby umiestnenej vo väzbe u špecializovaného lekára a podobne. Čiže len v takýchto výnimočných prípadoch – a hlavne u kolúznej väzby – sa to robí,“ ozrejmil právnik.

„Ale na to, aby sa osoba zúčastnila rokovania národnej rady a že by o tom mali rozhodnúť sami poslanci, takéto niečo nemáme v právnej úprave,“ poznamenal s tým, že svojrázny postup zákonodarného zboru má aj iný rozmer.

Zásah do trestného konania

„Jednoznačne je to zásah to trestného konania. Nemajú oni právomoc vypočúvať, lebo nemajú právomoc vyšetrovaciu. Ako zákonodarný orgán nemôže zasahovať do súdnej moci, tam musí panovať rovnováha medzi týmito mocami. To znamená, to čo prislúcha súdnej moci a vôbec trestnému konaniu musí zostať nedotknuté, čiže politici neviem prečo by mali takto vypočúvať niekoho,“ zdôvodnil.

Súčasní poslanci majú podľa neho evidentné medzery v ustanoveniach právneho poriadku a pred tým ako schvália nejaký zákon im odporúča poradiť sa s právnymi odborníkmi.

„Uznesenie sa môže vyjadriť o čomkoľvek na strane národnej rady, ale nie je to vykonateľné podľa môjho názoru. Pomenoval by som to ako neznalosť práva, že sa najskôr neporadili s prokuratúrou či je niečo takéto možné. A hlavne chcú zasahovať do vyšetrovacích právomocí evidentne,“ vyhlásil Lenčéš.

Bárány nevidí prekážku

Miernejší vo vyjadrení bol ústavný právnik Eduard Bárány, ktorý však tiež krok zákonodarcov považuje za netradičný. „Pokiaľ viem ešte sa to nestalo. Ide o prvý a v tomto zmysle neobvyklý postup, ale na prvé počutie tam nenachádzam nejakú právnu prekážku,“ zamyslel sa Bárány.

Vie si predstaviť, že za určitých okolností by Pčolinského mohli eskortovať. „Môže si pozvať osobu. Ťažko si viem predstaviť, že by bolo znemožnené osobe prísť na pôdu parlamentu,“ doplnil. Podľa neho nejde ani o zásah do trojdelenia moci. „Zasahovali by iba keby niečím ovplyvňovalo postup orgánov činných v trestnom konaní,“ uzavrel.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Právnik o Ficovom nápade dotiahnuť Pčolinského do parlamentu: Je to neznalosť práva, mal sa poradiť!

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne